Biskup Rzeszowski Jan Wątroba konsekrował kościół św. Maksymiliana w Głojscach.
Co roku 14 sierpnia parafia w Głojscach w gminie Dukla obchodzi odpust ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego.

W bieżącym roku na ten dzień wyznaczono także uroczystość konsekracji kościoła parafialnego. Proboszcz parafii ks. Janusz Kunior, witając bp. Wątrobę, zaproszonych gości oraz parafian, przypomniał, że mieszkańcy Głojsc czekali na tę chwilę 50 lat.

Konsekracja koścoła w Głojscach

Decyzja o budowie kaplicy w Głojscach zapadła w 1971 r. Były to czasy, w których władza komunistyczna nie pozwalała na powstawanie nowych miejsc kultu, a zwłaszcza na terenie diecezji przemyskiej, której biskupem diecezjalnym był wówczas bp Ignacy Tokarczuk. Mieszkańcy Głojsc, należeli do Parafii w Starym Żmigrodzie, aby uczestniczyć we mszy świętej musieli pokonywać drogę 8 km. W porozumieniu z ks. Marcinem Pawulem, proboszczem ze Starego Żmigrodu, podjęli decyzję o budowie kaplicy, w której mogłyby być odprawiane msze św. Ze względu na spodziewane represje ze strony władz komunistycznych początkowo wybudowano dom mieszkalny, a nocą 20 listopada 1971 r., po usunięciu ścian wewnątrz domu powstała kaplica, w której odprawiono pierwszą eucharystię. 30 czerwca 1972 r. bp Ignacy Tokarczuk skierował do Głojsc ks. Józefa Bednarczyka. Dopiero 14 listopada 1984 r., po postępowaniu sądowym, po nałożeniu kar finansowych, urzędy komunistyczne zaakceptowały powstanie nowej parafii pw. św. Maksymiliana w Głojscach.

Obecny kościół parafialny, po gruntownej przebudowie w latach 2009-20016, zyskał nową bryłę i piękny wystrój sakralny.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.