W 2002 roku oddano do użytku w podrymanowskiej Bałuciance, nowy, murowany kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Dotychczas użytkowana jako kościół filialny dla parafii w Króliku Polskim, wymagająca coraz pilniejszego remontu, dawna cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Zaśnięcia Bogurodzicy przestała być użytkowana.
Mijały kolejne lata a jej stan techniczny wymagał natychmiastowej interwencji w postaci remontu kapitalnego. Nie użytkowana świątynia w 2008 roku stała się łatwym łupem dla złodziei, którzy w nocy z 28 na 29 października dokonali zuchwałej kradzieży dwóch ikon z wnętrza świątyni.

Na szczęście w połowie lipca 2009 roku, rozpoczął się długo oczekiwany remont cerkwi w Bałuciance. Nie rozpoczęto by remontu gdyby nie zaangażowanie mieszkańców wsi, gminy, konserwatora zabytków oraz władz lokalnych.
Minęły trzy lata intensywnych prac i po 11 latach nieużytkowania świątyni, w obecności kilkuset gości z kraju i zagranicy, 16 sierpnia 2013 roku w wyremontowanej cerkwi odprawiono ekumeniczną mszę, w której brał udział biskup Stanisława Jamrozek, proboszcz parafii grekokatolickiej w Komańczy i dziekan sanocki ks. Andrzej Żuraw, proboszcz parafii w Rymanowie Mieczysław Szostek oraz proboszcz parafii w Króliku Polskim Wiesława Słotwiński, który koordynował akcję remontu cerkwi w Bałuciance.

Nabożeństwem tym rozpoczęto "Dni Pamięci - Śladami Kultury Łemkowskiej".
Remont nie jest jeszcze ukończony a jego dalsze postępy są uzależnione od zebranych środków. Pilnej interwencji wymaga jeszcze kamienny mur okalający świątynię, dzwonnica parawanowa a także brakuje środków na wyposażenie cerkwi.
Po mszy świętej i uroczystościach wokół świątyni, wszyscy udali się na pobliski cmentarz gdzie odprawiono modlitwę za zmarłych mieszkańców Bałucianki oraz pobliskiej, nieistniejącej już wsi - Wólki. Na cmentarzu poświęcono tablicę pamiątkową upamiętniającą jedną ze zmarłych mieszkanek pobliskiej Wólki, ufundowaną przez wnuczkę, Konsul Generalną Ukrainy w Słowacji.

Uroczystości w Bałuciance zakończyły koncerty i biesiada na wzgórzu Przymiarki górującym nad Bałucianką oraz terenami nieistniejącej już Wólki.

Wszystkich chętnych, którzy chcieliby wesprzeć fundusz remontowy prosimy o wpłaty na konto:

Bank Spółdzielczy w Rymanowie,
Parafia Rzymskokatolicka w Króliku Polskim
ul. Bieszczadzka 129, 38-481 Rymanów Zdrój
08 8636 0005 2001 0000 2655 0002

Tytuł wpłaty: "Remont cerkwi w Bałuciance".

Wszelkich informacji udziela - ks. Wiesław Słotwiński - proboszcz parafii Królik Polski

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.