Muzeum Rzemiosła w Krośnie upamiętniło postać Jana Szczepanika wielkiego wynalazcy związanego z Krosnem w 150. rocznicę jego urodzin.
Dr Marta Rymar, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie podkreśla, że Jan Szczepanik to genialna postać wyprzedzająca swoją epokę, która zapisała się mocno w historii nie tylko Polski, ale i całego świata.

- Wynalazki Jana Szczepanika zrewolucjonizowały i zmieniły bieg historii cywilizacji. Muzeum Rzemiosła w Krośnie jako instytucja naukowa stoi na straży pamięci o wybitnych postaciach związanych z miastem, zasłużonych dla ludzkości. Dlatego postanowiliśmy upamiętnić tego wielkiego geniusza muralem oraz instalacją artystyczną - powiedziała dr Marta Rymar.

W sobotę (20 sierpnia), w trakcie Karpackich Klimatów, odsłonięty został mural poświęcony Janowi Szczepanikowi autorstwa Łukasza Rudeckiego i Pawła Witkowskiego. Zlokalizowany jest na budynku przy ul. Piłsudskiego 18. Po drugiej stronie ulicy znajduje się mural poświęcony Ignacemu Łukasiewiczowi.

Również w sobotę odsłonięto wyjątkową instalację artystyczną "W nieskończoności" poświęconej Janowi Szczepanikowi. Jej autorem jest Piotr Cieślik, a zlokalizowana została na skwerze przy skrzyżowaniu ulicy Kazimierza Wielkiego z Ordynacką.

Otwacie instalacji Jana Szczepanika w Krośnie

- Instalacja artystyczna "W nieskończoności" nie jest klasyczną rzeźbą jaką znamy z naszego czy innych miast. Jest to wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne - modernistyczne i interaktywne. Jest jedynym tego typu założeniem w województwie, a może i w skali całego kraju - dodał Łukasz Stachurski, zastępca dyrektora Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Projekt zrealizowano we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, a dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.