W gminie Miejsce Piastowe podczas tradycyjnego Święta Plonów, które odbyło się w niedzielę, 28 sierpnia, oddano rolnikom hołd za trud i pracę na roli.
Dożynki gminy Miejsce Piastowe zostały zorganizowane w tym roku na stadionie sportowym w Miejscu Piastowym. Rozpoczęła je msza św. polowa koncelebrowana, której przewodniczył ks. Krzysztof Poświata (CSMA), przełożony Domu Macierzystego Michalitów w Miejscu Piastowym, kustosz sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza, a homilię wygłosił ks. Jan Seremak (CSMA), rektor Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym.

Dary - chleby, wino, kwiaty, owoce przynieśli do ołtarza starostowie dożynek gminnych Stanisława Uliasz i Sławomir Stec z Miejsca Piastowego oraz delegacje z wszystkich miejscowości gminy: Głowienki, Łężan, Miejsca Piastowego, Niżnej Łąki, Rogów, Targowisk, Widacza, Wrocanki i Zalesia.

Dożynki gminne w Miejscu Piastowym

Podczas drugiej części uroczystości, zgodnie z tradycją, bochen chleba wypieczony z tegorocznych ziaren, starostowie dożynek Stanisława Uliasz i Sławomir Stec przekazali wójtowi gminy Miejsce Piastowe Dorocie Chilik oraz przewodniczącemu Rady Gminy Wiesławowi Habratowi.

Sławomir Stec przypomniał o ciężkiej pracy rolnika:


O chlebie, jako symbolu jedności, mówiła wójt Dorota Chilik:


Nie zabrakło też innego miłego akcentu. Grzegorz Nieradka, doradca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego wręczył medal "Zasłużony dla Kultury Polskiej" Markowi Więchowi, twórcy ludowemu z Miejsca Piastowego.

Dożynki gminne w Miejscu Piastowym

Również w nawiązaniu do tradycji, wszystkie delegacje ośpiewały na scenie wieńce, a chleby poświęcone podczas mszy świętej, zostały rozdzielone wśród uczestników gminnego święta plonów.

Gośćmi tegorocznych dożynek w Miejscu Piastowym byli również między innymi wicestarosta krośnieński Andrzej Guzik, zastępca wójta gminy Miejsce Piastowe Magdalena Hec-Mrozek, radni Rady Gminy Miejsce Piastowe, sołtysi, kierownicy i dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy Miejsce Piastowe.

Dożynki gminne w Miejscu Piastowym

W popołudniowo-wieczornej części artystycznej nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, koncertowała kapela ludowa "Pogórzanie", Zespół Tańca Ludowego "Pogórzanie", Orkiestra Dęta Gminy Miejsce Piastowe wraz z mażoretkami. Z niezapomnianymi duetami filmowymi wystąpiła grupa "Inspiracja". Gwiazdą wieczoru była grupa folkowa "Pogwizdani". Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem Chillout.

Na tegoroczne dożynki, które prowadziła Izabela Drobek, zaprosili wójt Gminy Miejsce Piastowe oraz Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Miejscu Piastowym.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

~SOMGORSI

29-08-2022 07:42 21 27

Dożynki tylko z nazwy, a mąka na chleb z biedronki. Z jakiego tegorocznego ziarna, jak zboże jeszcze dobrze nie wyschło. Chleb piecze się z mąki a nie z ziarna. Z ziarna powstaje mąka. A chleb pieczony w którejś piekarni. gdzie chleb piecze się z torebki.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.