W Jaśliskach uhonorowano pary z długoletnim stażem małżeńskim oraz wręczono tytuły Zasłużonego dla Gminy Jaśliska oraz Honorowego Obywatela Gminy Jaśliska.
Podczas niedzielnej (28 sierpnia) imprezy pod nazwą "Dożynki Parafialno-Gminne w Jaśliskach" uhonorowano pary małżeńskie z gminy Jaśliska, które w jednym związku przeżyły 50 lat i więcej. Medale "Za długoletnie pożycie małżeńskie" przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę otrzymali: Jan i Elżbieta Biłasiowie, Stanisław i Zofia Fedysiów, Józef i Janina Kuśnierzowie, Antoni i Maria Madejowie, Marian i Janina Piskadłowie, Zdzisław i Helena Orlikowie.

Medale w imieniu prezydenta RP wręczyli poseł Piotr Babinetz oraz wójt gminy Jaśliska Adam Dańczak.

Złote Gody i Zasłużeni dla Gminy Jaśliska

Kolejnym doniosłym punktem było wręczenie tytułów osobom zasłużonym dla gminy Jaśliska.

Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Jaśliska otrzymał ks. dr Stanisław Marczak. W uzasadnieniu do projektu uchwały, którą podjęła Rada Gminy Jaśliska czytamy między innymi, że ks. dr Stanisław Marczak urodził się w 1937 r. w Jaśliskach. Po święceniach kapłańskich, prowadził pracę duszpasterską w Zręcinie, Sanoku i Jarosławiu. Po odbyciu studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 1975 r. uzyskał tytuł doktora. W 1974 r. rozpoczął pracę w parafii Św. Stanisława BM w Jaśle, jednocześnie będąc katechetą w I Liceum Ogólnokształcącym w tym mieście.

- Gdy w 1980 r. tworzono pierwsze struktury Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" ks. dr S. Marczak wspierał te działania służąc radą i bezpośrednią pomocą. Uczestniczył aktywnie w pierwszym spotkaniu przedstawicieli jasielskich zakładów pracy (25.10.1980 r.), podczas którego powstała Międzyzakładowa Komisja Porozumiewawcza NSZZ "Solidarność" w Jaśle. W stanie wojennym zainicjował odprawianie comiesięcznych mszy św. w jasielskim "Kościółku", wygłaszając podczas nich homilie przepełnione troską o przyszłość Ojczyzny i godność Polaków. Był w tym czasie szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa poprzez wzywanie na przesłuchania i kierowanie gróźb pod Jego adresem. Ks. S. Marczak służył pomocą w przygotowaniu i zamontowaniu na frontonie "Kościółka" tablic poświęconych pamięci Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego. W 1994 r. rozpoczął pracę jako wykładowca: etyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie oraz w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie. W uznaniu Jego zasług dla społeczności jasielskiej w 1999 r. Uchwałą Rady Miejskiej Jasła otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła - napisano w projekcie uchwały.

Złote Gody i Zasłużeni dla Gminy Jaśliska

W 2008 r. przeszedł na emeryturę. Mieszka w Jaśliskach, gdzie nadal pełni posługę kapłańską. Za swą niestrudzoną działalność duszpasterską i społeczną został wyróżniony odznaczeniami kościelnymi i państwowymi, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ks. Grzegorz Polasz oraz Adam Skiba odebrali tytuł Zasłużony dla Gminy Jaśliska.

Ksiądz Grzegorz Polasz był proboszczem Parafii Jaśliska w latach 2011-2020. Podczas swojej posługi w parafii przyczynił się do zwiększenia atrakcyjności turystycznej regionu i zachowania dziedzictwa kulturowego. Remontowi zostały poddane: kościół parafialny, kościół filialny w Woli Niżnej, jak również plebania z 1890 r. Wszystkie te prace i działania przyczyniły się do promocji regionu i ochrony dziedzictwa kulturowego.

- Dzięki nim zauważyć można zwiększony ruch turystyczny i duże zainteresowanie pielgrzymów, nie tylko z Polski ale również z zagranicy. W obiektach tych odbywają się ważne dla regionu wydarzenia, takie jak: odpusty, dożynki, pielgrzymki różańcowo- pokutne, wieczory chwały transmitowane przez radio i telewizję, międzynarodowe koncerty chórów. Natomiast budynek starej plebani służy jako izba pamięci oraz galeria, w której odbywają się wystawy malarskie - czytamy w uzasadnieniu uchwały Rady Gminy Jaśliska.

Złote Gody i Zasłużeni dla Gminy Jaśliska

Z kolei Adam Skiba "jako prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie z wyjątkowym zaangażowaniem wspiera działania rozwojowe Gminy Jaśliska oraz OSP z terenu Gminy Jaśliska. Dzięki wsparciu Pana Prezesa gmina pozyskała wiele środków finansowy. Najważniejsze z nich to:
- dotacje dla OSP Jaśliska w latach 2016-2021 - kwota około 45 000,00 zł plus dofinansowanie do samochodu Iweco Daily,
- dotacja dla OSP Posada Jaśliska w latach 2016-2021 - kwota około 35 000,00 zł
- dotacja na termomodernizację budynku Domu Ludowego w Jaśliskach w roku 2021 - kwota 100 tys. zł".


Tytuły wręczyli wójt gminy Jaśliska Adam Dańczak i przewodniczący Rady Gminy Jaśliska Dariusz Puchalik. Zobacz zdjęcia z uroczystości:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.