Ostrzeżenie Burmistrz Gminy Jedlicze przed kąpielą w wodach rzeki Jasiołka po stwierdzeniu bardzo duże ilości sinic.
Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik poinformowała, że 26 sierpnia Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie przekazał do Urzędu Gminy Jedlicze informację o przypadku podrażnienia skóry (wysypka) u 3 nastolatków, którzy korzystali z kąpieli rekreacyjnej w rzece Jasiołka w miejscowości Jedlicze (w okolicach sklepu Biedronka).

Z uwagi na aktualną sytuację hydrologiczną Inspektor WIOŚ Delegatura Jasło wraz z przedstawicielem CLB O/Rzeszów przeprowadzili rozpoznanie w terenie z jednoczesnym poborem próbek ścieków z wylotu kolektora ORLEN Południe S.A. - Zakładu w Jedliczu oraz wody rzeki Jasiołka powyżej i poniżej wylotu.

rzeka Jasiołka

Z raportu sytuacyjnego z dnia 29 sierpnia wynika, że w obrazie mikroskopowym próbki wody pobranej poniżej wylotu kolektora ścieków stwierdzono bardzo duże ilości sinic z rodzaju Oscillatoriales: Phormidium, które występują w środowisku dennym i mogą wytwarzać toksyny. Występują także w dużych ilościach: Bacillariophyta, Chlorophyta, Eugleniny. Ponadto prowadzone są badania pozostałych parametrów, wskaźników pobranych próbek.

W związku z powyższym Burmistrz Gminy Jedlicze ostrzega przed kąpielą w wodach rzeki Jasiołka.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.