W ramach Narodowego Czytania - przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Krośnie - publicznie czytano wybrane utwory Adama Mickiewicza ze zbioru "Ballady i romanse".
Starostwo Powiatowe w Krośnie włączyło się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania utworów Adama Mickiewicza ze zbioru "Ballady i romanse".

Narodowe Czytanie przed Starostwem Powiatowym w Krośnie

Na parkingu przed budynkiem starostwa w piątek 2 września można było usłyszeć fragmenty utworów wielkiego polskiego wieszcza.

Narodowe Czytanie przed Starostwem Powiatowym w Krośnie

Narodowe Czytanie organizowane jest od 2012 roku przez Prezydenta RP. Akcja została zainicjowana publiczną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Dotychczas przeczytano już m.in. dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, Balladynę Juliusza Słowackiego, a w ubiegłym roku w całej Polsce i na świecie przeczytano "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

Narodowe Czytanie przed Starostwem Powiatowym w Krośnie

W tym roku we wspólnym czytaniu wzięli udział przedstawiciele samorządu różnych szczebli, instytucji, służb mundurowych i uczniowie szkół prowadzonych przez Powiat Krośnieński, byli to: Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz i Dyrektor - Etatowy Członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego Monika Subik, Starosta Krośnieński Jan Pelczar i Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krośnie Marta Błaż-Półchłopek, radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Joanna Bril i artysta Henryk Kyc, ks. prałat Jan Bielec i Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krośnie Agnieszka Zygarowicz-Pelczar, Przewodniczący Rady Powiatu Krośnieńskiego Andrzej Krężałek i Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Krośnie Regina Chrzanowska, Wicestarosta Krośnieński Andrzej Guzik i dyrektor Centrum Usług Wspólnych Powiatu Krośnieńskiego Renata Piękoś, radna Powiatu Krośnieńskiego Józefa Winnicka - Sawczuk i Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie bryg. Krzysztof Marszałek, dyrektor Zespołu Szkół w Rymanowie Beata Suwała-Szczechowska i oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Krośnie podkom. Paweł Buczyński, przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie dr Magdalena Misiorowska i skarbnik Powiatu Krośnieńskiego Janusz Turek, ratownicy medyczni z Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie Andrzej Głodziak i Dawid Filip, bibliotekarki z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej i uczniowie m.in. z Liceum Ogólnokształcącego w Jedliczu.

Narodowe Czytanie przed Starostwem Powiatowym w Krośnie

Czytanie zakończyło się inscenizacją ballady "Romantyczność" w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Jedliczu pod kierunkiem Marty Górki i quizem wiedzy, w którym można było wygrać książki "Ballady i romanse".

Narodowe Czytanie przed Starostwem Powiatowym w Krośnie

Goście, którzy wzięli czynny udział w akcji wspólnego czytania, otrzymali pamiątkowe książki. Za oprawę muzyczną tegorocznej edycji Narodowego Czytania zadbała Kapela "Łęczanie" z Łęk Dukielskich, pod kierownictwem Henryka Kyca.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia:

~SOMGORSI

05-09-2022 11:29 30 27

Jarek z Matim to cały czas wciskają nam bajki, to po co nam Ballady i romanse.
Odpowiedz

~zachwycona

04-09-2022 19:42 35 28

Mickiewicz z zachwytu napisał "Dziady 2.0"... gdy widział w całej Polsce polityków i pracowników sfery budżetowej w tym romantycznym uniesieniu. Może zapomni to, co musiał z zaświatów oglądać niedawno... Może jeszcze Wyspiańskiego zaprosić - napisze jakieś "Poprawiny".
Odpowiedz

~Miet

03-09-2022 17:08 28 27

Był ktoś z Uzdrowiska Rymanów czy wszyscy pojechali w pewne miejsce?
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.