2 września posłowie w związku z sytuacją na rynku paliw, przyjęli ustawę wprowadzającą dopłaty do innych źródeł ogrzewania niż węgiel, w tym gazu, drewna, pelletu i oleju opałowego.
Nowe przepisy mają na celu częściowe ograniczenie wzrostu cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej poprzez wprowadzenie rekompensat do średnich cen wytwarzania ciepła.

Oznacza to, że gospodarstwa domowe, których źródłem ciepła jest pellet drzewny, drewno kawałkowe, brykiet drzewny, słoma, ziarna zbóż, skroplony gaz LPG albo olej opałowy otrzymają jednorazowy dodatek.

Ile wyniesie dodatek?


  • 3000 zł - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany peletem drzewnym albo inny rodzajem biomasy,

  • 1000 zł - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane drewnem kawałkowym,

  • 500 zł - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG,

  • 2000 zł - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku dla gospodarstwa domowego będzie potwierdzenie uzyskania wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Posłowie wprowadzili także poprawkę, która ma w zamyśle ograniczyć nadużycia przy wypłacie dodatku do źródeł ogrzewania, w tym węgla. Zgodnie z nią, będzie obowiązywała zasada "jeden dodatek na jedno gospodarstwo domowe".

Ustawa została przekazana pod obrady Senatu. Nowe przepisy wejdą w życie w trybie pilnym, tj. dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

~lukasz

05-09-2022 12:12 9 8

nie brac zadnyc dotacji tylko wziac za wszaz wszystkich odpowiedzialnych za ta sytuacje Wegiel jest eksportuja go do innych krajow a wam kaza placic chorendalne kwoty
Odpowiedz

~Bum

05-09-2022 09:52 4 8

"a co z gazem"..., a no nic! Jak to mówi powiedzenie kierowców :"jak cię stać na drogi samochód to stać cię na jego tankowanie"! Ale na serio trzeba by przed zimą znowu przerobić piec centralny z gazowego na węgiel i drzewo !!!
Odpowiedz

~Cooo

04-09-2022 12:40 7 7

Ciekawe co teraz zrobią ci co zmieniali w zeznaniach źródło ciepła na węgiel, by dostać dopłate.
Odpowiedz

~luk

03-09-2022 12:58 8 6

a co z gazem ziemnym?
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.