W malowniczej scenerii Zamku Kamieniec, w ramach akcji Narodowego Czytania, zorganizowane zostało wspólne czytanie Ballad i Romansów Adama Mickiewicza.
Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

W tym roku zorganizowana została po raz 11., a prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zaprosili do wspólnego czytania Ballad i Romansów Adama Mickiewicza - w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.

Narodowe Czytanie na zamku Kamieniec

- Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza - zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą - napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Jan Zych

Wójt gminy Korczyna Jan Zych w sobotnie popołudnie (3 września) zaprosił do wspólnego czytania Ballad i Romansów na Zamek Kamieniec.

Narodowe Czytanie na zamku Kamieniec

W rolę bohaterów utworów Adama Mickiewicza, przebranych między innymi za duchy, zjawy i postacie fantastyczne wcielili się uczestnicy Domu Dziennego Pobytu Senior - Wigor w Korczynie, pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie wspierani przez zastępcę wójta Katarzynę Urbanek, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korczynie, radna Rady Gminy Krystyna Szmyd. Kombornię reprezentowali przedstawiciele klub seniora i biblioteki, dzieci i młodzież ze świetlicy środowiskowej oraz uczniowie szkoły podstawowej. Utwory Adama Mickiewicza recytowali także uczniowie szkół podstawowych w Korczynie, Komborni, Węglówce i Krasnej oraz sierż. sztab. Dorota Grochmal z Posterunku Policji w Korczynie.

Zorganizowany został także konkurs na najciekawsze przebranie. Zwyciężyły Świtezianka, Duch i Karusia. Imprezę zakończyło wspólne grillowanie przygotowane przez druhów z OSP w Korczynie i OSP w Węglówce.

~Jan

05-09-2022 14:09 32 41

Jakim prawem wójt gminy Korczyna panoszy się na na Zamku w Odrzykoniu należącym do gminy Wojaszówka?
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.