4 września w Rogach, gm. Miejsce Piastowe, zorganizowana została wielka międzynarodowa impreza plenerowa "Wiele kultur - jedno miejsce. Od Kłajpedy po Saloniki".
Tematem przewodnim kolejnej edycji imprezy zorganizowanej przez Wójt Gminy Miejsce Piastowe i Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Miejscu Piastowym były Węgry.

Rozpoczęła ją konferencja w domu ludowym w Rogach. Pierwszy panel dyskusyjny był zatytułowany "Kobieta na szlaku Via Carpatia - społeczna rola kobiet w budowaniu więzi międzynarodowej", a w trakcie drugiego rozmawiano o "Polityce prorodzinnej w krajach na szlaku Via Carpatia - nowych wyzwaniach i ideach".

Od Kłajpedy po Saloniki przemarsz na stadion w Rogach

Po zakończeniu konferencji uczestnicy przeszli korowodem prowadzonym przez kapelę Piasty na stadion sportowy. Imprezę oficjalnie otwarła wójt Dorota Chilik.

- Przyprowadziła nas tu dzisiaj, podobnie jak rok temu - Via Carpatia - droga, która połączy kraje i narody na naszym kontynencie. Droga - symbol życia, symbol wrodzonych możliwości człowieka, wreszcie symbol wewnętrznego rozwoju. Droga to symbol podróży, która jest źródłem wiedzy i bogatych doświadczeń zewnętrznych i wewnętrznych, zarówno tych estetycznych, jak i tych intelektualnych.
A dzisiaj ta droga - Via Carpatia - zawiodła nas na Węgry, gdzie jest dużo zachowanych i żywych tradycji folkloru i cennego intelektualnego dziedzictwa, które stanowią ważną część turystycznych atrakcji
- powiedziała wójt gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik.

Symboliczne wręczenie kluczy

Gospodarz gminy Miejsce Piastowe wręczyła Konsulowi Generalemu Węgier w Krakowie Tiborowi Gerencsérowi symboliczny klucz. Konsul zaznaczył, że spotykamy się w Rogach, by przypomnieć, że niebawem będziemy jeździć drogą ekspresową Via Carpatia od Kłajpedy po Saloniki:


Zabawy dla dzieci podczas Od Kłajpedy po Saloniki

Stoiska z różnorakimi potrawami przygotowały panie z wszystkich kół gospodyń wiejskich z gminy Miejsce Piastowe. Wzięły również udział w konkursie na najlepszą potrawę węgierską. Zwyciężył przygotowany przez KGW z Niżnej Łąki tort dobosza, wykonany z dziewięciu cienkich podkładów biszkoptowych z masą czekoladowo-kawową i polewą z karmelu. Na drugim miejscu uplasowało KGW w Miejscu Piastowym, a na trzecim KGW w Targowiskach. Wyróżnienia przypadły kołom z Wrocanki, Zalesia, Rogów, Łężan i Głowienki.
Dyplomy, nagrody, puchary oraz specjalne upominki, które ufundowała ambasador Węgier w Polsce wręczyli wójt Dorota Chilik, Jacek Świerk - szef Podkarpackiej Akademii Kulinarnej oraz Joanna Ziemiańska-Kielar, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteka w Miejscu Piastowym.

Degustacje potraw podczas Od Kłajpedy po Saloniki

Wręczono również nagrody w konkursie wiedzy o Węgrzech, który odbył się w budynku OSP Rogi. Największą wiedzą wykazał się Andrzej Guzik, który za zwycięstwo otrzymał rower. Wygraną, bądź równowartość pieniężną postanowił przekazać na cele charytatywne - na rzecz hospicjum w Krośnie. Na drugim miejscu uplasował się Jakub Bystrański, a na trzecim Marcel Kulik. Wyróżnienia otrzymali: Natalia Jakiel, Katarzyna Malik, Ryszard Malinowski, Norbert Niezgoda, Artur Delimat i Paweł Knap. Dyplomy i nagrody wręczali poseł Piotr Babinetz, dyrektor Instytutu Liszta - Węgierskie Centrum Kultury Gabor Lakci oraz Zbigniew Ungeheuer, Konsul Honorowy Węgier na Podkarpaciu.

Pokaz kulinarny kuchni węgierskiej na scenie poprowadził Jacek Świerk, który przygotował trzy węgierskie potrawy, które można było zdegustować.

KGW

Na scenie zaprezentowali zespół Mali Rogowice, Zespół Tańca Ludowego Pogórzanie, chór z Nyiregyhaza, zespół węgierski Zsindely, zespół Groovinscy. Odbył się również pokaz sztucznych ogni. Gwiazdą wieczoru była Roksana Węgiel, a imprezę "Wiele kultur - jedno miejsce. Od Kłajpedy po Saloniki", którą prowadziła Izabela Drobek, zakończyła zabawa taneczna z zespołem Dreams Live Music Band.

Imprezie towarzyszył kiermasz rękodzieła, pokaz sprzętu wojskowego starych samochodów, stoiska wystawowe, atrakcje dla najmłodszych.

Roksana Węgiel w Rogach

Gościem specjalnym była ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovács. Wśród gości byli również posłowie Krystyna Wróblewska, Piotr Babinetz i Adam Śnieżek, radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Joanna Bril, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Adam Skiba, wicestarosta krośnieński Andrzej Guzik.

Fini Roksany Węgiel

Patronat honorowy sprawowała małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Patronat medialny portal terazkrosno.pl

Zdjęcia z fanami po koncercie Roksany Węgiel w Rogach

Impreza była współfinansowana z dotacji celowej Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. W. Felczaka. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.