3 września w Muzeum Historycznym - Pałac w Dukli Gmina Dukla wspólnie z Muzeum i Ośrodkiem Kultury w Dukli zorganizowała Narodowe Czytanie.
Narodowe Czytanie to akcja społeczna, od jedenastu lat propagująca znajomość literatury narodowej, organizowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Po raz pierwszy Narodowe Czytanie odbyło się w 2012 roku, a w gminie Dukla w 2015 i było zorganizowane przez Liceum Ogólnokształcące.

Lekturą tegorocznego czytania były "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, utwór który zapoczątkował romantyzm w Polsce, epoki będącej istotą polskości i fundamentem nowoczesnej tożsamości naszego narodu. Fragmenty listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odczytał burmistrz Dukli Andrzej Bytnar. Słowo wstępne dotyczące okoliczności powstania utworu i samej epoki wygłosiła Jolanta Wojdyła - nauczycielka języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Dukli.

Wzięli w niej udział burmistrzowie Dukli, pracownicy Urzędu Miejskiego w Dukli, kierownicy jednostek gminy Dukla, radni Rady Miejskiej w Dukli: przewodniczący Mariusz Folcik i przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia i Spraw Obywatelskich Magdalena Krukar, Barbara Marchewka i Joanna Sadowska -Wrzecionko ze Stowarzyszenia Inicjatyw Ekologicznych "Animare". W wydarzeniu wzięła udział właścicielka pałacu w Dukli pani Aleksandra Tarnowska - Męcińska.

Uczestniczyli w nim również mieszkańcy gminy Dukla, w tym Józef Bek - radny Rady Powiatu Krośnieńskiego. Uczestnicy spotkania otrzymali książki z pamiątkową pieczęcią i pocztówki z panoramą Dukli.

~Krzyś

05-09-2022 22:07 28 49

Zastępcę znużyły te ballady i zasnął na stojąco.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.