Od 22 września do 1 października na Podkarpaciu będzie prowadzona jesienna akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.
Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że od 22 września do 1 października 2022 r. będzie prowadzona jesienna akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Szczepienie obejmie w całości teren województwa podkarpackiego. Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Program uodparniania lisów polega na wieloletnim, cyklicznym (wiosna-jesień) wykładaniu szczepionki.

Wykładana przynęta (przykładowe zdjęcie powyżej), wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

Szczepionka przeciw wściekliźnie lisów

W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i zwierząt domowych z rozłożoną szczepionką informuję się, że:
  • przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez lisy, ich podnoszenie jest niewskazane;

  • w przypadku kontaktu z przynętą należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem;

  • kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej;

  • w okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się na terenach objętych szczepieniem trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych, a ponadto wstrzymanie się od polowań.

~Kiedyś były odstrzaly

09-09-2022 11:57 20 27

Czy ktoś w ogóle kontroluje populacje lisów oraz saren w miejscowościach graniczących z Krosnem?
Sarny niszczą uprawy i stanowią zagrożenie na drogach.
Lisy podchodzą pod domostwa i niczego się nie boją.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.