Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu.
Dzisiaj (19 września) MSWiA wydało komunikat, w którym czytamy, że w ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

- Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Polską Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski. Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów - czytamy w komunikacie MSWiA.

Jodek potasu przeciwdziałania skutkom skażenia radioaktywnego i ogranicza wnikanie radioaktywnych izotopów do tarczycy.

[AKTUALIZACJA]


Zarówno Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie jaki i Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie nie udzielają informacji na temat ilości otrzymanych tabletek jodku potasu. Z zapytaniem w tej samej strawie zwróciliśmy się do rzecznika MSWiA. Czekamy na odpowiedź.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.