- Nasz związek tworzą ludzie, którzy każdego dnia walczą z ograniczeniami związanymi z utratą wzroku, a na życie patrzą oczami duszy - powiedział Bogdan Sadowski, prezes Zarządu PZN w Krośnie podczas jubileusz 60-lecia działalności krośnieńskiego koła.
Powstanie koła terenowego Polskiego Związku Niewidomych obejmującego miasto Krosno i powiat krośnieński datuje się na 1962 rok. Wówczas to powstała grupa inicjatywna zrzeszająca około 30 osób niewidomych. Na pierwszym zebraniu wybrano zarząd, na którego czele stanęła prezes Helena Bożek. Pierwszym zadaniem władz koła było rozpoznanie terenu w celu wyszukania osób niewidomych i udzielenia im pomocy, na przykład w zatrudnieniu w Spółdzielni Niewidomych w Przemyślu. W tamtych czasach środowisko osób niewidomych korzystało z wielu nietypowych form pomocy. Można było między innymi otrzymać talon na sprzęt AGD.

Uczestnicy jubileuszu
Podczas spotkania w restauracji Twist minutą ciszy uczczono nieżyjących już członków krośnieńskiego koła

Początkowo koło nie posiadało własnej siedziby i mieściło się w prywatnych mieszkaniach prezesek, najpierw w Potoku, a później w Korczynie.

- Dopiero w 1983 roku otrzymaliśmy siedzibę z prawdziwego zdarzenia w Krośnie, najpierw przy ul. Pawła z Krosna, a później przez 15 lat korzystaliśmy z lokalu przy ul. Rynek 1. Od 2008 roku mieścimy się w lokalu przy ul. Grodzkiej 10 w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych - opowiada Bogdan Sadowski, prezes Zarządu Polskiego Związku Niewidomych w Krośnie.

Od 1996 roku prowadzona jest kronika koła, w której odnotowywane są wszystkie wydarzenia. Końcem lat 90. ubiegłego stulecia nastąpiło duże ożywienie w działalności. Organizowano wiele spotkań i szkoleń, przeprowadzono rozgrywki w warcabach, pozyskano sponsorów i darczyńców, a przez kilka lat wydawano nawet własne czasopismo "Przewodnik", które stało się podwaliną pod miesięcznik okręgu o tej samej nazwie. Przed dwudziestu laty nawiązano współpracę ze słowackimi niewidomymi ze Svidnika.

Kazimiera Zimmermann
Historię krośnieńskiego koła przedstawiła Kazimiera Zimmermann

Obecnie nadal są organizowane wycieczki autokarowe w różne części Polski, duże imprezy integracyjne z okazji Dnia Białej Laski, szkolenia rehabilitacyjne i spotkania świetlicowe. Dla najmłodszych przygotowywany jest Dzień Dziecka i Mikołajki.

Warto też wspomnieć, że duże sukcesy w sporcie niewidomych odnosili członkowie Koła w Krośnie. Zofia Zywar zdobyła dwukrotnie mistrzostwo Polski w warcabach stupolowych, a Józef Maraj był wielokrotnym mistrzem Polski w strzelectwie pneumatycznym.

Poza wspomnianą już Heleną Bożek, na przestrzeni 60 lat, prezesami krośnieńskiego koła byli kolejno: Matylda Gajda, Stanisław Inglot, Maria Kurcoń, a od 2008 roku funkcję prezesa pełni Bogdan Sadowski. Obecnie w skład Zarządu wchodzą również Wiesława Głód (wiceprezes), Kamil Woźniak (sekretarz) oraz członkowie Zarządu: Kazimierz Bąk, Marta Chmiel, Bogumiła Deptuch i Kazimiera Zimmermann.

- Na dzień dzisiejszy skupiamy w Kole około 330 członków i podopiecznych z niepełnosprawnością wzroku, zarówno dzieci jak i dorosłych. Są to ludzie, którzy utracili wzrok lub tracą go w wyniku wypadków losowych czy postępującej choroby. Najważniejszym celem jest rehabilitacja i integracja społeczna naszych członków i podopiecznych. Podejmujemy szereg działań mających na celu poprawę ich funkcjonowania w życiu codziennym i zawodowym. Nasi członkowie wychodzą z domów i uzyskują większą wiarę w siebie i swoje możliwości - podkreśla prezes Bogdan Sadowski.

Zuzanna Ostafin
W części artystycznej wystąpiła Zuzanna Ostafin

Obchody jubileuszu 60-lecia działalności Koła Polskiego Związku Niewidomych członkowie koła wraz z zaproszonymi gośćmi świętowali 21 września w restauracji Twist w Krośnie. Spotkanie prowadził Bogdan Sadowski, historię krośnieńskiego koła przedstawiła Kazimiera Zimmermann.

Niezwykle miłym akcentem było wręczenie odznaczeń PZN. Odznakę "Przyjaciel Niewidomego" z rąk prezesa Zarządu Okręgu Podkarpackiego PZN w Rzeszowie Ryszarda Cebuli i dyrektor Biura ZOP PZN Małgorzaty Przyboś otrzymali: wicestarosta krośnieński Andrzej Guzik; Anna Dziadosz, zastępca naczelnika Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krosna; Arkadiusz Deptuch, właściciel Cukierni "Jagusia" w Krośnie oraz Paweł Bobusia, właściciel Biura Rachunkowego w Krośnie. Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Niewidomych wyróżniono Wiesławę Głód i Kamila Woźniaka; odznaką srebrną Józefa Zimę, a brązową Martę Chmiel. Część z uhonorowanych nie mogła dzisiaj osobiście obrać odznaczeń.

Wręczenie okolicznościowego grawertonu
Okolicznościowy grawerton odebrał prezes krośnieńskiego koła z rąk prezesa Zarządu Okręgu Podkarpackiego PZN w Rzeszowie Ryszarda Cebuli

Prezes Bogdan Sadowski wraz z wiceprezes Wiesławą Głód wręczyli również okolicznościowe dyplomy. Otrzymali je: Nadia Muszczikova z Unii Niewidomych i Słabowidzących w Svidniku na Słowacji, zastępca prezydenta Krosna Bronisław Baran, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krośnie Agnieszka Zygarowicz-Pelczar, dyrektor Małgorzata Przyboś, kierownik rzeszowskiego Tyflopunktu Fundacji "Szansa dla Niewidomych" Elżbieta Markowska, Kazimiera Zimmermann, Halina Pelczar, Zofia Zywar, Bogumiła Deptuch, Stanisława Pytko, Zofia Gierlach, Kazimierz Bąk.

Wśród gości jubileuszu znaleźli się także prezes rady Niewidomych Masażystów Okręgu Podkarpackiego Marcin Krasowski oraz delegacja Towarzystwa Walki z Kalectwem Oddział w Krośnie z prezesem Andrzejem Niemcem.

Odznaczeni odznakami Przyjaciel Niewidomego
Podczas spotkania wręczono Odznaki "Przyjaciel Niewidomego"

W części artystycznej wystąpiła Zuzanna Ostafin, poetka z podropczyckiej Lubziny, laureatka wielu konkursów poetyckich i plastycznych, uhonorowana odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej", zdobywczyni tytułu "Idol środowiska 2022" województwa podkarpackiego oraz zdobywczyni II miejsca w finale krajowym.

Uroczystości zakończyła wspólna biesiada przy muzyce na żywo.

Patronem medialnym jubileuszu był portal terazKrosno.pl. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.