Zastępca prezesa IPN Mateusz Szpytma wręczył w Rzeszowie Krzyże Wolności i Solidarności, przyznane przez Prezydenta RP dawnym działaczom opozycji. W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Uroczystość odbyła się w Bernardyńskim Centrum Religijno-Kulturowym przy Klasztorze OO. Bernardynów w Rzeszowie. Odznaczenia odebrali działacze podziemnych struktur NSZZ "Solidarność", NSZZ RI "Solidarność", Solidarności Walczącej, KPN oraz OKOR.

Odznaczonym pogratulowała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Zaznaczyła, że pamięć o działaniach na rzecz suwerenności i wolności powinna trwać i być przekazywane kolejnym pokoleniom, gdyż świadectwa wyróżnionych dzisiaj osób mają ogromną wartość edukacyjną.

- W imieniu rządu RP chcę pogratulować wszystkim, którzy dzisiaj zostali uhonorowani Krzyżem Wolności i Solidarności. Potrzeba, aby Państwo - tym bagażem doświadczeń Polski zniewolonej - umieli młodym ludziom, biorącym odpowiedzialność za Ojczyznę, dość jasno przekazać, że trzeba zmagać się o wolność Ojczyzny zawsze, że zagrożenia są realne. To doświadczenie ludzi, którzy wiedzieli, czym wolność jest, czym jest prawo do samostanowienia, do decydowania o losie swoim, do zabiegania o przyszłość swojej rodziny może być pewnego rodzaju drogowskazem - powiedziała Ewa Leniart.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez parlament Rzeczypospolitej Polskiej 5 sierpnia 2010 r., równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego chlubnych tradycji nawiązuje. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Krzyże Wolności i Solidarności nadawane są działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1956-1989.

~apis

24-09-2022 20:27 4 8

Piotrowicz dostał? Bo nie doczytałem.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.