Stowarzyszenie Odrzykoniaków zorganizowało w niedzielę (25 września) u podnóża odrzykońskiego zamku, na terenie restauracji "Mocium Panie" spotkanie z okazji 180. rocznicy wydania "Króla zamczyska" Seweryna Goszczyńskiego.
W 1842 roku po raz pierwszy ukazała się powieść Seweryna Goszczyńskiego "Król zamczyska". Wydał ją Napoleon Ludwik Kamieński, redaktor poznańskiego "Dziennika Domowego". Utwór powstał trzy lata wcześniej, w roku 1839, kiedy Goszczyński przebywał na emigracji w Strasburgu.

- Dzisiaj chcemy przypomnieć utwór poświęcony temu wyjątkowemu miejscu, jakim jest zamek odrzykoński oraz jego niezwykłemu mieszkańcowi - powiedziała Katarzyna Blicharczyk-Marszałek, prezes Stowarzyszenia Odrzykoniaków witając uczestników spotkania.

Blisko 200 lat temu Seweryn Goszczyński napisał: "znalazłem się w obwodzie jasielskim, w okolicy Krosna, nad brzegiem Wisłoka. Nie każdemu zapewne z moich braci wiadomo, że Podgórze Galicyjskie ukrywa miejsca najpiękniejsze w Polsce. (…) Najwydatniejszym jednak rysem okolic Krosna, najmocniej przyciągającym u sobie moje oczy i serca, były zwaliska zamku odrzykońskiego".

Spotkanie w Odrzykoniu

Katarzyna Blicharczyk-Marszałek podkreśliła, że każdemu Odrzykoniakowi ruiny górujące nad okolicą są bliskie sercu, świadczą o dawnej potędze i znaczeniu tego miejsca. Pamiętają jeszcze dni chwały i świetności, ale i smutku związanego z tragicznymi wydarzeniami z końca XVIII wieku.

- To wtedy ostatecznie pustoszeją pomieszczenia zamku, a Rzeczpospolita chyli się ku upadkowi. W tym momencie rozpoczyna się historia tajemniczego mieszkańca zamczyska, jego samozwańczego króla, stojącego na straży gruzów i pamiątek przeszłości. O tym, jak ogromne zrażenie wywarło na Goszczyńskim spotkanie z Janem Machnickim, świadczy fakt, że kilka lat później napisał utwór inspirowany tym wydarzeniem. Zamek odrzykoński posłużył pisarzowi za symbol ojczyzny, a wyidealizowana postać Machnickiego pozwoliła wyrazić nadzieje i nakreślić zadania, które stoją przed Polakami - podkreśliła prezes Stowarzyszenia Odrzykoniaków.

Spotkanie w Odrzykoniu

Prelekcję poświęconą Sewerynowi Goszczyńskiemu oraz tytułowemu królowi zamczyska wygłosiła Anna Juszczeć-Jakubik. Fragmenty powieści Seweryna Goszczyńskiego odczytali uczniowie Szkoły Podstawowej w Odrzykoniu, przygotowali również część artystyczną.

Częścią obchodów jubileuszu wydania powieści Seweryna Goszczyńskiego był konkurs wiedzy o Zamku Kamieniec dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Wojaszówka zorganizowany przez Stowarzyszenie Odrzykoniaków oraz Szkołę Podstawową w Odrzykoniu. Jego podsumowanie odbyło się w niedzielę. I miejsce zajął Bartosz Urbowicz z Bratkówki, II przypadło Jessice Kani z Wojaszówki, a III Zuzanna Krygowska i Franciszek Marszalek z Odrzykonia. Nagrody ufundował radny Rady Powiatu Krośnieńskiego Andrzej Dziugan, a wręczył je Robert Zawisza, wiceprezes Stowarzyszenia Odrzykoniaków.

Spotkanie w Odrzykoniu

W trakcie niedzielnego spotkania zorganizowany został konkurs plastyczny "Kamieniec rysowany węglem" pod patronatem Starostwa Powiatowego w Krośnie. Wzięło w nim udział blisko 30 osób, a prace oceniały radna Rady Powiatu Krośnieńskiego Iwona Stefanik i Lucyna Pelczarska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Wojaszówce. Nagrody laureatom wręczyła radna rady powiatu Iwona Stefanik.

Na zakończenie wystąpiła kapela "Synkole". Zobacz zdjęcia:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.