23 września, w dniu inaugurującym kalendarzową jesień, w krośnieńskiej Piwnicy PodCieniami odbył się drugi wieczór poetycki z cyklu "Krośnieńskie spotkania z literaturą". Jego bohaterami byli mieszkający w tym mieście Jan Belcik oraz Małgorzata Żurecka ze Stalowej Woli.
Wydarzenie zorganizowało krośnieńskie Muzeum Rzemiosła oraz Związek Literatów Polskich - Oddział w Rzeszowie. Wieczór ten, zatytułowany "Inne cienie", poprowadził Marek Petrykowski - czyniąc to ze swadą, ogromną dozą pozytywnej energii i właściwym tylko sobie temperamentem. Wiersze autorów z kunsztem recytowali Marek Burdzy i Katarzyna Kochanek, a Laura Filar i Weronika Filar ze Studia Piosenki Swing zaprezentowały odważne wykonania istotnych dla naszej kultury piosenek, powiązanych tematycznie z utworami poetów. Małgorzata Żurecka i Jan Belcik w rozmowie z Markiem Petrykowskim przybliżyli audytorium m.in. źródła swojej twórczości, ważne dla nich inspiracje, motywy oraz dokonania z ostatnich lat. Spore grono uczestników spotkania zabrało głos w zamykającej je dyskusji. W jej trakcie pojawiło się wiele pytań, a także komentarzy obrazujących wrażenia z obcowania z poezją przedstawionych autorów. Wieczór zwieńczył poczęstunek i rozmowy kuluarowe. Ich nastrój pozwalał myśleć, że obecne na spotkaniu osoby w radosnej atmosferze powitały jesień.

Małgorzata Żurecka
Urodziła się w 1956 r. w Stalowej Woli, gdzie mieszka i tworzy; lata szkolne spędziła w Tarnobrzegu. Ukończyła studia inżynierskie w Politechnice Rzeszowskiej. Jest członkinią Związku Literatów Polskich oraz Unii Poetyckiej Wojciecha Siemiona. Otrzymała odznaczenie "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Wydała siedem tomików poezji. Publikowała w wielu almanachach i antologiach w kraju i za granicą.

Jan Belcik
Urodził się w 1960 r. w Dukli. Mieszka w Krośnie. Jest autorem siedmiu tomików poetyckich. Debiutował zbiorem wierszy W cieniu Cergowej (Łódź 1989). Ostatnio wydał tomik Jeszcze inne cienie (Krosno 2022). Jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów literackich. W 2019 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Krosna za całokształt twórczości. Swoje wiersze, eseje i recenzje ogłaszał w Polskim Radiu, w prasie literackiej i regionalnej, m.in. w: "Tygodniku Kulturalnym", "Okolicach", "Frazie", "Nowej Okolicy Poetów", "Odrze", "Toposie", "Akcencie", "Twórczości", "Gazecie Wyborczej" oraz w almanachach poetyckich. Jego twórczość była tłumaczona na języki: angielski, węgierski, słowacki i serbski.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.