W Dukli na cmentarzu wojskowym odbyły się obchody 78. rocznicy bitwy o Przełęcz Dukielską - operacji dukielsko-preszowskiej.
Na cmentarzu wojennym w Dukli, w środę 5 października, odbyły się obchody 78. rocznicy operacji dukielsko-preszowskiej zwanej bitwą o Przełęcz Dukielską - jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej.

78. rocznica bitwy o Przełęcz Dukielską

Uroczystość rozpoczęła się od hymnów państwowych Polski, Słowacji i Czech. Następnie przybyłych gości powitał zastępca burmistrza Dukli Łukasz Piróg.

Okolicznościowe wystąpienia, w których przywołano historię bitwy i jej konsekwencje, a także odniesiono się do obecnej sytuacji za wschodnią granicą wygłosili: I Wicewojewoda Podkarpacki Jolanta Sawicka, starosta krośnieński Jan Pelczar, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz i radna sejmiku województwa Joanna Brill.

78. rocznica bitwy o Przełęcz Dukielską

Rangi wydarzeniu dodała obecność żołnierzy 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich - był Apel Poległych i salwa honorowa. Pod pomnikiem leżącego żołnierza liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapalone znicze.

78. rocznica bitwy o Przełęcz Dukielską

Wśród gości uczestniczących w uroczystości byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, władz samorządowych różnego szczebla, wojska ze Słowacji i Czech, służb mundurowych, a także duchowieństwa, mieszkańcy dukielszczyzny, młodzież szkolna i dzieci.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.