7 października w domu ludowym w Czarnorzekach, gm. Korczyna zorganizowana została się 19. już edycja Karpackiej Nocy Nietoperzy. W jej trakcie rozstrzygnięto konkurs plastyczny.
Tegoroczna Karpacka Noc Nietoperzy składała się z sesji naukowych oraz podsumowania konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych "Podkarpackie Nietoperze".

Gabriel Zajdel, prezes Oddziału Podkarpackiego Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód podkreślił, że impreza ma na celu między innymi kształtowanie pozytywnego stosunku ludzi do nietoperzy. Tradycja ochrony nietoperzy w Polsce sięga XIX wieku, jednakże dopiero w ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania tą grupą ssaków i problemami ich ochrony.

- Ochroną prawna objęte są wszystkie występujące w Polsce gatunki nietoperzy. Nasz kraj przystąpił również do Europejskiego Porozumienia o Ochronie Nietoperzy. Są to niezwykle pożyteczne ssaki, zjadają masę szkodliwych owadów, w tym komary. W Polsce żyje 26 gatunków nietoperzy i jest to druga co do wielkości grupa ssaków w naszym kraju - zaznaczył prof. dr hab. Bronisław W. Wołoszyn, autorytet w dziedzinie chiropterologii w Polsce, współtwórca Nocy Nietoperzy w gminie Korczyna.

Karpacka Noc Nietoperzy w Czarnorzekach

Prelekcje dla uczniów szkół podstawowych, uczestników konkursu plastycznego poprowadzili dr Grzegorz Kłys z Uniwersytetu Opolskiego i Piotr Firlej z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody we Wrocławiu. Po ich zakończeniu nastąpiło wręczenie nagród i wyróżnień.

W tym roku na konkurs wpłynęło 221 prac, które oceniała czteroosobowa komisja: Aleksandra Prugar - GOK w Korczynie, Jakub Szczurek - Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie, Gabriela Markowicz - Nadleśnictwo Kołaczyce.

Karpacka Noc Nietoperzy w Czarnorzekach

Wyniki konkursu


Klasy I-III
Nagroda główna: Marcelina Such (SP Lubatówka)
II nagroda: Weronika Pernal (SP Lubatowa)
Nagroda specjalna od prezesa Oddziału Podkarpackiego Stowarzyszenia Polska-Wschód Gabriela Zajdla: Natalia Źrebiec (SP Korczyna)
Wyróżnienia: Natalia Hawaj (SP 15 Krosno), Michał Borsuk (SP Węglówka), Antonina Węgrzyn (SP Iwonicz), Aleksander Jasłowski (SP Kombornia)

Klasy IV-VI
Nagroda główna: Filip Szajna (SP Iwonicz)
II nagroda: Zuzanna Folcik (SP 14 Krosno)
III nagroda: Łukasz Wawro (SP Iwonicz)
Wyróżnienie specjalne od prezesa Krajowego Stowarzyszenia Polska-Wschód: Jakub Rudy (SP 4 Krosno)
Wyróżnienia: Julia Krauz (SP Kombornia), Julia Kubacka (SP Korczyna), Kamila Dudzik (SP Łęki Dukielskie)

Klasy VII-VIII
Nagroda główna: Arian Kopa (SP Łęki Dukielskie)
II nagroda: Julia Łuksa (SP Krasna)
III nagroda: Julia Kijowska (SP 15 Krosno)

Formy przestrzenne
Nagroda główna od dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie Wojciecha Tomkiewicza: Jan Filipowicz (Katolicka SP w Krośnie)
II nagroda: Aleksander Niemaszyk (SP Kombornia)
III nagroda: Oliwia Gorczyca (SP Krasna)
Nagroda specjalna od Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych: Tomasz Michalski (SOSW w Krośnie)
Wyróżnienia: Maria Rudy (SP Węglówka), Zuzanna Kukulińska (SP Korczyna), Jagoda Wojnar (SP Haczów), Lena Surmacz (SP Kombornia)

Nagrody i wyróżnienia wręczali: Katarzyna Urbanek, zastępca wójta gminy Korczyna, Gabriel Zajdel, prof. Bronisław Wołoszyn, Justyna Kostycz z Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie, leśniczy Piotr Okólski Leśnictwa Czarnorzeki.

Karpacka Noc Nietoperzy w Czarnorzekach

Miłym akcentem było wręczenie Kryształowego Medalu "Przyjaciel Nietoperzy".

- Jest to jedyne tego rodzaju wyróżnienie ustanowione w Europie, przyznawane ludziom, którzy przejawiają wielką troskę o zachowanie gatunku najmniejszych na świecie ssaków prowadzących nocny tryb życia - podkreślił Stanisław Jucha, członek Prezydium Kapituły, Honorowy Prezes Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Polska-Wschód.

W tym roku, oprócz zwycięzców poszczególnych kategorii w konkursie plastycznym, w gronie uhonorowanych znaleźli się: Andrzej Krężałek (dyrektor Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie), dr Grzegorz Kłys, Piotr Okólski, dr Eduardo Vernier z Uniwersytetu w Padwie (Włochy), Artur Paczkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Kołaczyce, Adam Paradysz, przewodniczący Rady Gminy Korczyna, Katarzyna Urbanek, wójt gminy Korczyna Jan Zych, dr Joanna Makuchowska-Fryc z Uniwersytetu Opolskiego, Piotr Firlej oraz Wojciech Tomkiewicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie.

Zwieńczeniem tegorocznej Nocy Nietoperzy była wycieczka piesza do sztolni w Czarnorzekach, w której zimują nietoperze oraz spotkanie przy ognisku.

Tegoroczna Karpacka Noc Nietoperzy została zorganizowana przez Komitet Organizacyjny, w skład którego wchodzili przedstawiciele: Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, Gminy Korczyna i Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie, Lasów Państwowych, Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.