Obsiadają elewacje i okna, próbują wchodzić do mieszkań i domów. Ich ukąszenie jest bolesne i może wywołać reakcję alergiczną. Jesienią obserwujemy plagę biedronek azjatyckich.
Biedronka azjatycka zwana też arlekinem to inwazyjny gatunek chrząszcza z rodziny biedronek. Pochodzi z Azji, w Polsce pojawiła się około 2006 roku.

Od gatunków rodzimych czyli najpopularniejszej biedronki siedmiokropki czy pięciokropki różni się ilością kropek. Ma ich więcej na pancerzyku, który może mieć być w różnych kolorach, najczęściej pomarańczowym, żółtym czy czarnym. Dodatkowo na przedpleczu może posiadać czarny znak w kształcie litery M. Rodzima biedronka ma przedplecze czarne z dwoma białymi plamkami.

biedronka azjatycka

Owady w okresie jesiennym próbują dostać się do mieszkań i domów, chowają się w szparach okiennych. Chcą chronić się przed mrozem i przezimować w sprzyjających warunkach. Dodatkowo w bardzo szybkim tempie składają jaja i rozmnażają się.

Ukąszenie biedronki azjatyckiej jest bolesne i może wywołać reakcję alergiczną, opuchliznę i świąd. Ich jad zawiera toksyczną substancję drażniącą oczy.

Jeżeli zauważymy biedronkę, warto się jej najszybciej pozbyć, ręcznie lub np. przy pomocy odkurzacza.

~Cooo

08-10-2022 18:16 18 28

Sądziłem że biedronki to teraz portugalskie
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.