Piękny prezent dla przedszkolaków i ich rodziców oraz pracowników przedszkola. W ciągu roku powstał nowy budynek Przedszkola Miejskiego nr 1 w Krośnie.
Nowoczesne, przestronne, doskonale wyposażone Przedszkole Miejskie nr 1 przy ul. Bohaterów Westerplatte 24, uroczyście zainaugurowało swoją działalność 13 października.

- Dzisiejsza uroczystość to wyczekiwany przez wszystkich dzień, kiedy możemy oficjalnie otworzyć drzwi do Przedszkola Miejskiego nr 1. Historia krośnieńskiej "Jedynki" rozpoczęła się 44 lata temu, kiedy to dokładnie 6 września 1978 roku zostało otwarte Państwowe Przedszkole nr 1 w Krośnie. Był to budynek czterooddziałowy wyposażony w salę gimnastyczną, zaplecze kuchenne, ogród przedszkolny. Cieszyliśmy się z miejsca, które tworzyliśmy naszym przedszkolakom, jednak z biegiem lat zaczęliśmy marzyć o nowym budynku przedszkola - powiedziała Elżbieta Wilk, dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół nr 7 w Krośnie, w skład którego wchodzi Przedszkole Miejskie nr 1.

Choć miała to być jedynie tymczasowa siedziba przedszkola i służyć najmłodszym około 10 lat, to przedszkolaki korzystały z obiektu ponad cztery dekady. Władze miasta zdecydowały się na budowę nowego obiektu, zdając sobie sprawę, że jest to na pewno kosztowna inwestycja. Technologia, w jakiej był budowany obiekt ponad 40 lat temu, dzisiaj nie daje już gwarancji funkcjonowania i spełnienia wszystkich parametrów jakościowych, które muszą spełniać tego typu placówki oświatowe.

Otwarcie przedszkola w Krośnie

Innym aspektem branym pod uwagę była analizy potrzeb na tę formę opieki na terenie miasta. Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna podkreślił, że ta część miasta jest rozbudowywana, będą powstawały budynki wielomieszkaniowe, tym samym będzie również coraz więcej dzieci potrzebujących opieki przedszkolnej.

- Pokazujemy, że rodzice mogą liczyć na opiekę nad ich pociechami na bardzo wysokim poziomie i w bardzo dobrych warunkach. Budowa tego przedszkola jest więc jednym z elementów prorozwojowych naszego miasta. Chcemy zapewnić wszystkim chętnym opiekę żłobkową i przedszkolną w naszych placówkach samorządowych - zaznaczył Bronisław Baran.

Otwarcie przedszkola w Krośnie

Po wyburzeniu starego obiektu, budowa rozpoczęła się w sierpniu 2021 roku. W nowym parterowym budynku znalazło się 6 kolorowych, w pełni wyposażonych sal dla grup liczących po max. 25 dzieci, z dostępem każdej sali do węzła sanitarnego, z urządzeniami (toalety, umywalki, natryski) dostosowanego do wzrostu dziecka, z dostępem do pomieszczeń magazynowych stanowiących zaplecze sali.
W przedszkolu znajduje się także przestronna sala zabaw ruchowych z magazynem, pomieszczenia komunikacyjne z wydzielonymi przestrzeniami na potrzeby szatni dla dzieci oraz wózkowania, pomieszczenia gospodarcze i magazynowe, pomieszczenia administracyjno-biurowe, pomieszczenia dydaktyczne - dla logopedy i innych specjalistów. Nie zabrakło także kuchni wyposażonej w najnowocześniejsze urządzenia AGD. Obok budynku znajduje się plac zabaw i parking.

- Nowoczesna baza przedszkola będzie niewątpliwie inspiracją do poszukiwania nowych rozwiązań w pracy dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej, sprzyjać będzie najlepszym efektom pracy na miarę potrzeb i oczekiwań wychowanków i rodziców - dodała Agata Woś, zastępca dyrektora MZS nr 7, odpowiedzialna za pracę przedszkola.

Otwarcie przedszkola w Krośnie

Budynek jest w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jest także energooszczędny i ekologiczny dlatego przy jego budowie zastosowano rozwiązania obniżające emisyjność spalin i zanieczyszczenia dla środowiska.

- Pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego obiektu, poczynając od Rady Miasta Krosna, która jednogłośnie poparła tę inicjatywę, pani wojewodzie za dofinansowanie bez którego nie byłaby możliwa realizacja, pracownikom Urzędu Miasta Krosna, architektom Matej&MAtej, wykonawcy - spółce SOLKAN oraz pani dyrektor i całej kadrze dydaktycznej - powiedział prezydent Krosna Piotr Przytocki.

Otwarcie przedszkola w Krośnie

Gratulacje z okazji oddania do użytku nowego budynku przedszkola złożyli między innymi Lucyna Opoń, kierownik Oddziału Jakości i Zarządzania Edukacją w Krośnie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, która odczytała list od wojewody podkarpackiego i złożyła życzenia od podkarpackiego kuratora oświaty; władze miasta Krosna z prezydentem Piotrem Przytockim i przewodniczącym Rady Miasta Krosna Zbigniewem Kubitem oraz przewodniczący Rady Rodziców Dariusz Urbański.

Szacunkowy łączny koszty inwestycji (brutto)to 7 665 tys. zł, z czego 4 103 069 zł to środki Gminy Miasto Krosno (53,53%) a kolejne 3 561 931 to środki budżetu państwa (46,47%).

Zobacz zdjęcia z uroczystości:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.