Gratulujemy pięknego wyniku. Studenci KPU w Krośnie, uczniowie krośnieńskiej Naftówki oraz SIM przy PCK w Krośnie pobili krośnieński rekord w resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
16 października przypada Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. To święto obchodzone jest od 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Podstawowym celem akcji jest podniesienie wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymania akcji serca oraz zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa, że tak niewiele potrzeba by uratować czyjeś życie.

- W Krośnie akcja bicia rekordu w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) przez jak największą ilość osób organizowana jest po raz siódmy. Ostatni krośnieński rekord został ustanowiony w 2019 roku, kiedy to a w akacji wzięły udział 384 osoby - powiedział Dawid Makowicz, pracownik Zakładu Pielęgniarstwa Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie.

Rekord w resuscytacji krążeniowo-oddechowej w Krośnie

W tym roku do bicia rekordu 17 października na hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bursaki przystąpili studenci Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie z kierunków pielęgniarstwo i położnictwo, członkowie SIM PCK w Krośnie oraz uczniowie Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie. Popularna krośnieńska Naftówka reprezentowana była przez uczniów klas ratowniczo-obronnych i bezpieczeństwa wewnętrznego.

Rekord w resuscytacji krążeniowo-oddechowej w Krośnie

Akcja rozpoczęła się w samo południe, a uczestnicy musieli wykonać uciśnięcia klatki piersiowej na 26 fantomach. Każda z osób wykonała ich 30 i następowała zmiana.

- Warto pamiętać, że w Polsce w ciągu jednego dnia umiera około 100 osób ze względu na nagłe zatrzymanie krążenia. Gdyby co dziesiąty mieszkaniec ziemi potrafił udzielać pierwszej pomocy, ocaliłoby to milion ludzi rocznie, co znaczy, że tak ogromna liczba ludzi ginie tylko dlatego, że wciąż jest zbyt mała wiedza społeczeństwa na temat ratowania innych - podkreślił Zbigniew Moskal z Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie, wielki propagator uświadamiania, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Rekord w resuscytacji krążeniowo-oddechowej w Krośnie

Dzień 17 października 2022 r. zapisał się kolejnym krośnieńskim rekordem w jednoczesnym wykonywaniu RKO. Po półgodzinnej akcji dr Renata Dziubaszewska, dyrektor Instytutu Zdrowia i Gospodarki KPU w Krośnie zakomunikowała, że rekord z 2019 roku został pobity.

- W tym roku w jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej wzięło udział dokładnie 408 osób, czyli o 24 więcej niż przed trzema laty. Wszystkim serdecznie gratuluję - powiedziała dr Renata Dziubaszewska.

Zobacz zdjęcia:Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.