Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie nie będzie przyjmował wniosków o wydanie paszportu. Nie będzie również możliwości odbioru paszportu.
W związku z wejściem w życie nowej ustawy o dokumentach paszportowych i uruchomieniem Rejestru Dokumentów Paszportowych, od 8 listopada od godz. 13:00 do 13 listopada 2022 r. organy paszportowe nie będą przyjmować wniosków o wydanie paszportu. W tym okresie nie będzie także możliwości odbioru dokumentów. Wznowienie przyjmowania wniosków i wydawania dokumentów nastąpi 14 listopada 2022 r.

Nowe e-usługi


Zmiany są związane ze wdrożeniem Rejestru Dokumentów Paszportowych. Nie będzie już trzeba wypełniać wniosku odręcznie. Zostanie on uzupełniony elektronicznie przez urzędnika. Przy odbiorze trzeba potwierdzić tylko swoje dane i złożyć podpis na przeznaczonym do tego urządzeniu.

- Jeżeli przy wypełnianiu wniosku podasz swój numer telefonu komórkowego lub adres e-mail, zostaniesz powiadomiony o tym, że nowy paszport jest gotowy do odbioru. Przy odbiorze paszportu organ wydający będzie mógł potwierdzić Twoją tożsamość także na podstawie odcisku palca - czytamy w informacji Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Dzięki nowym e-usługom można sprawdzić też:
- swoje dane w Rejestrze Dokumentów Paszportowych,
- czy paszport lub inny dokument paszportowy jest gotowy do odbioru,
- ważność paszportu lub innego dokumentu paszportowego.

Osoby, które złożyły wniosek o paszport za granicą, będą też mogły potwierdzić odbiór paszportu lub innego dokumentu paszportowego, który dostarczył kurier.

Zgłoś online utratę paszportu


Chcąc zgłosić utratę lub uszkodzenia paszportu albo innego dokumentu paszportowego, można to zrobić online w trzech prostych krokach:
1. Zweryfikuj swoją tożsamość online. Możesz to zrobić za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu.
2. Wejdź na portal gov.pl w zakładkę "Usługi dla Obywatela". Znajdź e-usługę "Zgłoś utratę lub uszkodzenie paszportu lub innego dokumentu paszportowego".
3. Kliknij "Wyślij zgłoszenie" i potwierdź za pomocą e-podpisu, profilu zaufanego, e-dowodu lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.