Ujmując charakter stylu mid-century w najprostszych słowach, można powiedzieć, że dewiza tego nurtu brzmi: "minimalny wysiłek, maksymalny efekt". Wnętrza są utrzymane w klasycznej estetyce i nie rozczarowują funkcjonalnością. Wyposażenie wyróżnia się minimalistycznymi formami i czystymi, prostymi liniami. Styl kształtował się w okresie powojennym, więc dominują meble foremne, geometryczne, aczkolwiek wizualnie lekkie.

Co wyróżnia nowoczesny styl mid-century?


Życie na przełomie stulecia nie było łatwe, co oczywiście znalazło swoje odzwierciedlenie w architekturze tamtych czasów. Cechą nadrzędną stała się funkcjonalność. Aspekty estetyczne zwykle były podporządkowane względom praktycznym. W uwspółcześnionej odsłonie nurtu pragmatyzm nie wyklucza atrakcyjności wizualnej, ale w projektach wciąż można dostrzec silne wpływy utylitaryzmu. Przejawia się to m.in. w minimalistycznej organizacji przestrzeni - pozbawionej zbędnych ozdób i niepraktycznych bibelotów - i doborze wielofunkcyjnych mebli. To spójnie łączy się z kolejnym wyznacznikiem nurtu lat 50. - przestronnością. Pod tym względem modern mid-century nie różni się od architektonicznego pierwowzoru. Otwarte przestrzenie, swobodne kompozycje i oszczędne wyposażenie sprawiają, że projekty ujmują ładem i prostolinijnością.

Dlaczego warto wybrać granatowy narożnik do salonu mid-century modern?


Unikalny klimat połowy ubiegłego stulecia doskonale oddają ciemne, głębokie barwy, np. ziemisty brąz, oliwkowa zieleń czy przydymiony granat. Odcienie te mają szansę zaznaczyć swój wyrazisty charakter, kontrastując z klasyczną bielą czy beżem. Aby uniknąć efektu przytłoczenia, ciemne tonacje są wprowadzane incydentalnie, a drugi plan spowijają odcienie mleczne i pastelowe, budujące wrażenie świetlistości i przestronności. Granatowa rogówka na nóżkach o geometrycznej formie w towarzystwie drewnianych mebli, np. fornirowanych, i na tle kremowych ścian będzie prezentowała się stylowo i klasycznie zarazem. Nie przytłoczy aranżacji i harmonijnie dopasuje się do modnych w latach 50. obrazów i dekoracji.

Warto pamiętać, by granatowy narożnik - z funkcją spania lub nierozkładany - który uzupełni wystrój inspirowany tym nurtem z połowy stulecia, był umocowany na delikatnych nóżkach. Dzięki temu mebel, nawet pokaźnych rozmiarów, wizualnie będzie lżejszy i subtelniejszy. Różne odsłony tego typu granatowych narożników znajdziesz w ofercie Agaty.

Jak zaaranżować granatowy narożnik w salonie mid-century modern?


Meble z połowy stulecia nie miały wyszukanych form i designerskiego sznytu, ale miały w sobie "to coś". Do dziś ujmują prostolinijnym wyglądem i inspirują do kreowania aranżacji prostych, acz intrygujących. Niegdyś triumfy święciły projekty z drewna teakowego, często fornirowanego, ale to nie oznaczało masywnej formy, ponieważ konstrukcje były wyposażone w nóżki. W salonie mid-century modern u boku granatowego narożnika znakomicie zaprezentują się np. drewniana komoda z szufladami, niski okrągły stolik kawowy na stożkowatych nóżkach i wiskozowy dywan, najlepiej z abstrakcyjnymi, geometrycznymi wzorami.

Nuta abstrakcyjności i geometryczne kształty są też wskazane w przypadku innych dodatków: luster, wazonów czy printów na tekstyliach. Dopełnieniem projektu powinno być oczywiście stylowe oświetlenie. W tej kategorii na prowadzenie wysuwają się efektowne, zwracające uwagę lampy z okrągłymi mlecznobiałymi kloszami lub stojące modele z łukowatym ramieniem i szklanym kloszem.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.