Prawie 50 mln zł będzie kosztowała budowa blisko 2-kilometrowego łącznika drogowego Krosna z drogą ekspresową S19. Kiedy pojedziemy nową drogą?
Dzisiaj (28 października) w siedzibie Urzędu Miasta Krosna podpisano umowę na "Budowę połączenia drogowego miasta Krosna z drogą ekspresową S19 - etap I". Dokument podpisali prezydent Krosna Piotr Przytocki i Andrzej Zygar, prezes Zarządu RBDiM ze strony wykonawcy (Konsorcjum firm: lider - Rejon Budowy Dróg i Mostów w Krośnie Sp. z o. o., partner - Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Drogowych w Krośnie S.A.). Podczas podpisania umowy obecny był Piotr Olszówka, dyrektor ds. rozwoju relacji społecznych w Banku Gospodarstwa Krajowego, który to bank udziela promesy inwestycyjne na realizację projektów zgłoszonych w ramach konkursów oraz Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna.

Inwestycja będzie realizowana w systemie "Projektuj i buduj".

- Pierwsza część, czyli prace projektowe, potrwają do 30 miesięcy, a na realizację prac w terenie mamy 22 miesiące. Całkowite zakończenie tej inwestycji planowane jest do końca 2026 roku - poinformował prezes Andrzej Zygar.

Podpisanie umowy

Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna przypomniał, że droga będzie miała klasę Z o kategorii ruchu nie mniejszej niż KR3. Zaprojektowano także ciąg pieszo-rowerowy, dwa skrzyżowania, oświetlenie uliczne oraz kanał technologiczny, od zaprojektowanego skrzyżowania z łącznikiem do ul. Bieszczadzkiej do projektowanego przez PKP skrzyżowania z przejazdem kolejowym linii nr 108 w ciągu ul. gen. Władysława Sikorskiego.

- Projektowana droga będzie miała ok. 1,9 km długości i będzie zaprojektowana oraz wybudowana po istniejącym śladzie drogi - dodał Tomasz Soliński.

Ulica Sikorskiego jest obecnie w fatalnym stanie i długo czekała na swój czas. Stanowić będzie I etap planowanego bezpośredniego połączenia miasta z DK19.

- Wraz z planowanym utworzeniem strefy inwestycyjnej na 100 hektarach oraz rozwojem mieszkalnictwa na tym terenie, będzie miało znaczący wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy Krosna, ale nie tylko. Również wpłynie na rozwój sąsiednich gmin oraz całego południowego Podkarpacia - podkreślił prezydent Piotr Przytocki.

Inwestycja jest dofinansowana ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w wysokości 30 020 000,00 zł, a całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi 49 637 000,00 zł.

- Inwestycja ta na pewno wiele zmieni w krajobrazie Krosna, usprawni komunikację. Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład przeznacza na zadania inwestycyjne ogromne środki, bez których wcześniej samorządy nie miały możliwości realizowania tego typu inwestycji. Cały budżet przewidywany jest na 120 mld zł - zaznaczył dyrektor Piotr Olszówka.

Prezes Andrzej Zygar przypomniał, że spółka którą kieruje, od wielu lat prowadzi ważne i strategiczne inwestycje drogowe na terenie Krosna. Wspólnie z partnerami i wieloma firmami podwykonawczymi z Krosna i okolic, pracowali między innymi przy trzech etapach budowy obwodnicy miasta, wykonywali pas startowy drogę kołowania na krośnieńskim lotnisku.

O planach władz Krosna związanych z połączeniem miasta z S19 pisaliśmy w tekście https://www.terazkrosno.pl/krosno/15877-polaczenie-krosna-z-s19-jakie-plany-maja-wladze-miasta

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.