Wycieczka do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu zakończyła realizację przez Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Miejscu Piastowym projektu "Bi-blio-teka otwieramy świat zamknięty w książkach".
Celem wyprawy było poznanie miejsca, gdzie żyła i tworzyła Maria Konopnicka. Uczestnicy wycieczki zwiedzili ekspozycję biograficzno-literacką prezentującą życie i wielokulturową twórczość poetki. Wystawa przybliżyła postać autorki Roty oraz poszerzyła informacje o jej przodkach i rodzinie.

Efektem pierwszych spotkań projektowych - warsztatów ceramicznych były ręcznie wykonane, pomalowane angobą gliniane kubki, na których znaleźli się bohaterowie bajek Marii Konopnickiej. Warsztaty prowadziła Iwona Władyka z Pracowni Ceramicznej Joszko z Krosna.

Podczas warsztatów czekoladowych, inspiracją była bajka "Na jagody". Dzieci poznały technologię produkcji i obróbki czekolady oraz technikę pisania nią, tworzyli też kompozycje artystyczne własnoręcznie, zdobiąc tabliczki czekolady owocami kandyzowanymi i posypką. Zajęcia prowadzone były przez firmę Atelier Di Chocolate - Pracownia tortów artystycznych i czekolady z Wrocanki.

Młodzi krasnale

Kolejne warsztaty "Poezja Marii Konopnickiej w kaligrafii" prowadził Jakub Niedziela z Wrocanki - anglista i grafik komputerowy, autor licznych prac będących połączeniem malarstwa, kolażu, kaligrafii i fotografii. Podczas czterech spotkań warsztatowych uczestnicy zaznajomili się z elementami historii i stylów kaligrafii (np. uncjały, fraktury) oraz tego, jaki wpływ na nie ma używane narzędzie.

Podczas spotkań literacko-plastycznych "Seniorzy - Dzieciom - czyli kulturalna bajka", biografię i jej wiersze przedstawiła Maria Stefanik - poetka z Żarnowca, która swoją inspirację do pisania czerpie z miejsca, w którym kiedyś żyła i tworzyła polska pisarka. Na zajęciach wolontariuszki, wspólnie z dziećmi malowały bohaterów bajkowych na lnianych torbach. Seniorki w każdej z pięciu bibliotek wykonały z kolorowej bibuły czapeczki krasnali, w których uczestnicy prezentowali się w Dworku Marii Konopnickiej.

Starsi krasnale

Do przeprowadzenia ostatnich warsztatów "Kolorowy świat" zaproszona została artystka malarka Małgorzata Twardzik-Wilk. Wiersze oraz ilustracje z tomiku "Z łąk i pól" stały się natchnieniem dla uczestników warsztatów plastycznych, którzy wykonali prace techniką suchych pasteli.

Zaplanowane spotkania odbywały się w bibliotekach działających na terenie gminy Miejsce Piastowe.

Na projekt "Bi-blio-teka otwieramy świat zamknięty w książkach" Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Miejscu Piastowym otrzymało 18 000 zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Partnerstwo dla Książki.

Dofinansowanie

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.