Lekarze Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie od września dysponują super nowoczesnym laserem.
Urządzenie zostało zakupione dzięki dofinansowaniu Województwa Podkarpackiego. Koszt aparatu to około 350 tysięcy złotych.

Dzięki swoim właściwościom, laser holmowy MultiPulse jest z powodzeniem wykorzystywany do zabiegowego leczenia m.in. łagodnego przerostu prostaty, kamicy układu moczowego, zwężenia cewki moczowej, zwężenia moczowodu, leczenia powierzchownego raka pęcherza moczowego.

- Laser prawie do zera redukuje krwawienie. Nie tylko tnie, ale również zaopatruje ranę, co przyśpiesza proces gojenia. Jest to działanie bezcenne dla pacjentów po zawałach, zwłaszcza tych, którzy przyjmują leki przeciwzakrzepowe - tłumaczy dr nauk med. Dariusz Sobieraj, ordynator Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej krośnieńskiego szpitala.

Przypominamy, pierwsze zabiegi enukleacji gruczolaka prostaty laserem Revolix DUO przeprowadził w krośnieńskim szpitalu dr med. Jens Westphal - ordynator Oddziału Urologii i Urologii Dziecięcej Szpitala Alexianer Maria Hilf w Krefeld (Niemcy) w asyście specjalistów Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej podczas Warsztatów Endoskopowych w 2018 roku. Od tego czasu zabiegi enukleacji prostaty oraz kruszenia kamieni w drogach moczowych z wykorzystaniem lasera były wykonane rutynowo. Od września, lekarze z Oddziału dysponują drugim, bardziej nowocześniejszym laserem przeznaczonym wyłącznie do zabiegów urologicznych.

Szpital w Krośnie jest jednym z głównych ośrodków diagnostyki nowotworów prostaty w województwie podkarpackim (dane wg map potrzeb zdrowotnych dla onkologii w woj. podkarpackim. DAS w MZ, 2019), dlatego specjalistom z dziedziny urologii szczególnie zależy, aby podtrzymać tę pozycję diagnozując i pomagając jak największej liczbie pacjentów.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.