Jesień to najlepszy czas na wymianę ogumienia w samochodzie na wersję zimową. Opony zimowe gwarantują lepsze właściwości jezdne w niskich temperaturach i na zaśnieżonych drogach.

Kiedy założyć opony zimowe?


Późna jesień do najlepszy czas na wymianę opon. W nocy, wieczorem i o poranku, temperatury schodzą coraz niżej, często oscylując w okolicach 1-3 stopni, co już jest dobrym sygnałem na wizytę w warsztacie. Przy takim chłodzie, i dodatkowo dużej wilgoci, opony letnie nie gwarantują już tak dobrych osiągów jak przy letnich upałach. Zimówki w mroźne poranki będą zwyczajnie bezpieczniejsze.

Listopad i pierwsza połowa grudnia to najlepszy czas na założenie zimówek. Ważny może też być rejon, w którym mieszkamy. Mieszkańcy gór zrobią to pewnie szybciej, niż np. kierowcy znad morza. Na pewno najgorszym momentem zmiany jest druga połowa grudnia. Wtedy wiele osób przypominam sobie o tym obowiązku ze względu na świąteczne wyjazdy, a to powoduje ogromne kolejki. Wcześniejsza zmiana pozwoli ich uniknąć. Swoją drogą polecamy warsztaty, gdzie można umawiać się na konkretną godzinę (opcja niedostępna u wszystkich).

Po co opony zimowe, jak u mnie nie pada śnieg?


Jasne, brak śniegu lub jego niewielkie ilości w niektórych regionach kraju mogą dać do myślenia. Po co mi zimówki, skoro u mnie nie ma prawdziwej zimy. Jeżeli jeździmy wyłącznie po mieście i to stosunkowo niewiele, a przy intensywnych opadach śniegu możemy zostawić auto i skorzystać z komunikacji miejskiej, to warto rozważyć opony całoroczne. Jednak dla osób pokonujących wiele kilometrów o każdej porze roku, często poruszających się wczesnym rankiem czy poza miastem - opony zimowe to najbezpieczniejsza opcja.

Zimówki mają całkowicie inne właściwości ze względu na swoją konstrukcję, przez co doskonale wybierają spod opony śnieg i błoto pośniegowe, a ze względu na wykonanie z innej mieszanki, lepiej radzą sobie w niskich temperaturach. Mamy tutaj na myśli lepszą przyczepność i lepsze hamowanie.

Wymiana opon w Krośnie

Gdzie kupić opony zimowe?


Ostatnie miesiące przyniosły wzrost cen opon. Powodem podwyżek jest m.in. wzrost na rynkach cen stali czy kauczuku.

Opony nadal chętnie nabywamy w tradycyjny sposób, czyli w zakładzie gdzie dokonamy ich wymiany. Coraz częściej jednak kierowcy decydują się na zakup opon w Internecie. Sklepy internetowe oferują klientom większy wybór od sklepów stacjonarnych, a na dodatek opony dużo tańsze. Niekiedy różnica w cenie opon wynosi nawet 20 procent, co oznacza, że kupując w Internecie możemy zaoszczędzić na komplecie kilkaset złotych. Najchętniej wybierany serwis umożliwiający porównywanie cen opon to Ceneo i Allegro.

Ile kosztuje w Krośnie wymiana opon?


To zależy od serwisu i zakresu usług. Podobnie jak w przypadku opon wzrosły ceny usług.

Na całkowity koszt wymiany opon składa się wiele czynników. Przede wszystkim zależy to od rozmiaru i rodzaju felgi. Wymiana opon na obręczach stalowych jest tańsza niż na aluminiowych. Mechanik z felgą aluminiową musi obchodzić się ostrożniej, a do wyważania felg aluminiowych stosuje się droższe naklejane ciężarki.

Za usługę wymiana jednej opony w rozmiarze 17 cali na feldze aluminiowej wraz z wyważeniem zapłacimy w Krośnie od ok. 30 zł nawet do 60 zł.

Podczas wymiany warto zwrócić uwagę czy mechanik robi to "zgodnie ze sztuką". Opona, jak i felga przed montażem powinny być oczyszczone z zabrudzeń. Mechanik powinien również wyczyścić piastę z zabrudzeń a do maksymalnego dokręcania felgi powinien użyć klucza dynamometrycznego.

~Skalpel

07-11-2022 09:29 6 6

W Lanosie to może i tak jest... Nawet jeżeli masz dwa komplety kół i tak powinieneś podjechać i je wyważyć przed założeniem.
P.S. Gdzie można kupić blaszane felgi? Ja znalazłem tylko stalowe...
Odpowiedz

~Lanos

06-11-2022 21:49 6 10

Kiedy wymienić ? Jak spadnie śnieg. Ile to kosztuje ? Nic ! 30 minut roboty. Blaszana felga kosztuje 30-50 zł. w zależności od samochodu, zakładasz zimówki i masz w nosie kolejki. Zmieniasz kiedy Ci pasuje.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.