Rozpoczyna się realizacja kolejnego odcinka szlaku Via Carpatia w woj. podkarpackim, tym razem na terenie powiatu brzozowskiego i krośnieńskiego. Powstanie między innymi siedem estakad, osiem mostów, osiem wiaduktów drogowych.
7 listopada w Komborni, na parkingu przy DK19 podpisana została umowę na realizację drogi ekspresowej S19 Domaradz - Krosno (Iskrzynia). Inwestycję zrealizuje Mostostal Warszawa, a wartość kontraktu to 1 063 251 940,57 zł.

Uczestniczący w podpisaniu umowy wiceminister infrastruktury Rafał Weber przypomniał, że Rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa.

- Zobowiązaliśmy się wybudować Via Carpatię i od samego początku naszych rządów, od listopada 2015 roku, robimy wszystko, aby to zobowiązanie zrealizować. Via Carpatia to droga życia, droga do rozwoju, która nie tylko komunikacyjnie, czy transportowo przeniesie wschodnie województwa naszego kraju do top ligi transportowej. To również droga niezmiernie istota pod kątem społecznym. Dzięki tej trasie województwa podkarpackie, lubelskie i podlaskie będą miały nowy impuls rozwojowy, gospodarczy. Inwestycja w sposób skokowy podniesie potencjał gospodarczy naszych regionów. Trzeba też jasno powiedzieć, że Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe nie chcieli budować Via Carpatii. My to przełamaliśmy i zabezpieczyliśmy środki na trasę od granicy w Barwinku po granicę z Litwą - stwierdził wiceminister Rafał Weber.

W podpisaniu umowy uczestniczyli również europoseł Bogdan Rzońca; posłowie Piotr Babinetz i Adam Śnieżek; II wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr; wicemarszałek województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek; dyrektor Oddziału w Rzeszowie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Bogdan Tarnawski; Jacek Szymanek, członek Zarządu Mostostal Warszawa i Piotr Roszak, dyrektor Kontraktu w Obszarze Infrastryktury Mostostalu Warszawa.

Zakres prac


- Inwestycja realizowana będzie w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych, w systemie Projektuj i buduj. Zakres inwestycji obejmuje budowę odcinka drogi ekspresowej o długości ok. 12,5 km, o przekroju dwujezdniowym po dwa pasy ruchu w obu kierunkach oraz pas awaryjny - wyjaśnia Joanna Rarus z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie.

W ciągu trasy głównej powstanie siedem estakad, osiem mostów, osiem wiaduktów drogowych, trzy przejścia dla zwierząt (dwa dla zwierząt średnich i jedno dla zwierząt dużych), trzy przepusty, a także szereg obiektów w ciągu dodatkowych jezdni. Rozpiętość trzech estakad w ciągu drogi ekspresowej będzie przekraczać 400 m, natomiast najdłuższa będzie mierzyć ok. 700 m i przebiegać będzie nad doliną na filarach o wysokości dochodzącej do 30 m. 

Podpisanie umowy w Komborni

Ponadto, w ramach inwestycji w miejscowości Zagórze, wybudowane zostaną dwa Miejsca Obsługi Podróżnych. Na początek z miejscami parkingowymi, toaletami oraz przestrzeniami do odpoczynku. W przyszłości będzie można rozbudować je o stacje paliw i obiekty gastronomiczne. Droga ekspresowa zostanie wyposażona w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD), infrastrukturę systemu zarządzania ruchem oraz urządzenia ochrony środowiska. W ramach zadania zostaną wybudowane dodatkowe jezdnie obsługujące teren przyległy, przebudowane zostaną drogi poprzeczne kolidujące z inwestycją, cieki wodne, a także infrastruktura techniczna.   

Zgodnie z podpisaną umową, prace projektowe i roboty budowlane zostaną ukończone w ciągu maksymalnie 39 miesięcy, z wyłączeniem okresów zimowych (tj. od 1 grudnia do 31 marca, liczonych jako cztery miesiące) w czasie robót budowlanych. 

Przewyższenia i osuwiska


Odcinek drogi ekspresowej S19 Domaradz - Krosno (Iskrzynia) przebiega przez teren o skomplikowanej budowie geologicznej, jakim są Karpaty Zewnętrzne (zwane też Karpatami fliszowymi). W związku z tym na etapie opracowania Koncepcji programowej wykonano w szerokim zakresie rozpoznanie budowy geologicznej podłoża. Inwestycja będzie przebiegać w terenie wyżynnym falistym z licznymi wzniesieniami o stokach spadzistych, poprzecinanymi kotlinami i dolinami rzecznymi. Przewyższenie terenu w obrębie całego odcinka wynosi aż 150 m. 

Teren inwestycji to obszar o znacznym zaangażowaniu geodynamicznym oraz dużej powierzchni zajętej przez obszary predysponowane do powstawania osuwisk. Rozwojowi lokalnych procesów erozyjnych towarzyszą liczne osuwiska. Łącznie na tym odcinku S19 wydzielono aż osiem obszarów osuwiskowych oraz predysponowanych osuwiskowo.

- Niektóre formy są złożone, co oznacza, że w jednym osuwisku mamy strefy o różnym stopniu aktywności. W wyniku zaburzenia równowagi, np. poprzez prowadzenie prac budowlanych na dużą skalę, może nastąpić uaktywnienie się osuwisk. Prowadzenie prac geologicznych było więc bardzo dużym wyzwaniem i takim samym wyzwaniem dla wykonawcy będzie prowadzenie tu robót budowlanych - tłumaczy Joanna Rarus.

W ramach rozpoznania geologicznej budowy podłoża wykonano badania geofizyczne, wiercenia i sondowania. Ponadto prowadzono monitoring osuwisk (wgłębny i powierzchniowy). Dla zobrazowania rozległości przeprowadzonego rozpoznania budowy podłoża warto wspomnieć o liczbie wykonanych otworów badawczych. Zrealizowano ich ponad 1200, o łącznym metrażu ok. 15 000 mb i głębokości od 1,2 do 42 m. Wykonano również ok. 525 sondowań badawczych o łącznym metrażu 2 250 mb i głębokości od 0,6 do 18,25 m. 

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.