Wiele osób obawia się widma blackoutu, czyli nagłej, poważnej i rozległej awarii prądy. Sprzedawcy przyznają, że coraz więcej osób pyta o agregaty prądotwórcze.
Agregat prądotwórczy służy do wytwarzania energii elektrycznej. Schemat działania jest bardzo prosty, silnik napędza prądnicę, która generuje prąd elektryczny.

Dlaczego wykupują agregaty?


Wraz z wybuchem wojny w Ukrainie i wprowadzeniem sankcji wobec rosyjskich i białoruskich firm temat konsekwencji mogących wystąpić przerw w dostawach prądu i gazu stał się jednym z najczęściej poruszanych w europejskich mediach. Dziś nie zastanawiamy się już nad tym, czy do tego dojdzie. Bardziej interesuje nas, kiedy i jak długo przyjdzie nam się mierzyć z takimi konsekwencjami.

- Dostępność agregatów prądotwórczych jest w tej chwili bardzo ograniczona. Sytuacja w Europie, zarówno ze względu na kryzys energetyczny, jak i w wyniku następstw wojny w Ukrainie, powoduje, że zainteresowanie jest olbrzymie. Dotyczy to wszystkich typów urządzeń i dostępnych mocy. Niewątpliwie jednak z uwagi na to, że obecna sytuacja dotyka bezpośrednio gospodarstwa domowe, obserwujemy trochę większe zainteresowanie agregatami przenośnymi benzynowymi, szczególnie o mocy 3-6 kW - opisuje rynek Błażej Piotrowski, dyrektor handlowy spółki FOGO, największego polskiego producenta tych urządzeń.

Jaki są rodzaje agregatów prądotwórczych?


Na polskim rynku dostępne są agregaty napędzane zarówno benzyną, olejem napędowym, jak i gazem. Coraz częściej sięgają po nie właściciele domów i firm.

- Kiedy jednak zastanawiamy się nad tym, które z urządzeń będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku krótkich przerw w dostawie prądu, z pełną odpowiedzialnością zapewniam, że są to benzynowe agregaty prądotwórcze - twierdzi Wojtek Okine, członek zarządu spółki Warter Fuels.

- Po pierwsze pracują ciszej, po drugie są prostsze w obsłudze, ponieważ łatwiej się je uruchamia w niskich temperaturach. Na dodatek, jeżeli zdecydujemy się na używanie do ich zasilania benzyn alkilatowych, ograniczymy do minimum szkodliwą emisję spalin - dodaje Okine.

Według przeprowadzonego w połowie tego roku sondażu CBOS na temat sytuacji mieszkaniowej w Polsce 43% Polaków mieszka w domach, a 25% w mieszkaniach, które są własnością ich lub współmałżonka. Warto zwrócić uwagę, że w ciągu 15 lat odsetek mieszkających w domach wzrósł o 10 pp.

Jakiej mocy wybrać agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego?


- Nie ulega wątpliwości, że własne domy pozwalają na o wiele więcej rozwiązań, dzięki którym łatwiej uporamy się z ewentualnymi przerwami w dostawach prądu. W bloku czy mieszkaniu w kamienicy raczej nie postawimy sobie agregatu prądotwórczego ani nie zainstalujemy paneli słonecznych - że już nie wspomnę o pompie ciepła - mówi Okine.

- W domu, nawet z minimalną działką, możemy zainwestować zarówno w stacjonarny, jak i w przenośny agregat. Dom jednorodzinny wymaga generatora prądu o mocy 3 kW, i takie urządzenia są na rynku dostępne. Pamiętajmy tylko, że moc agregatu prądotwórczego powinna o 20-30% przekraczać sumę mocy odbiorników. Agregat jednofazowy o napięciu 230 V powinien wystarczyć - dodaje.

Dostępność agregatów prądotwórczych


W krośnieńskich sklepach agregaty prądotwórcze o różnej mocy i parametrach dostępne są "od ręki". Sprzedawcy przyznają, że coraz więcej osób o nie pyta, podobnie jak o żarówki energooszczędne, aby zmniejszyć rachunki za prąd. - Zainteresowanie jeszcze wzrośnie w okresie zimowym, kiedy temperatury spadną poniżej zera - mówi pracownik sklepu.

Ceny najtańszych agregatów prądotwórczych zaczynają się od około 1200 zł. Za agregat prądotwórczy o mocy 3 kW zapłacimy od około 2300 zł: Agregaty prądotwórcze

Zużycie przeciętnego generatora wynosi 1 l paliwa na godzinę przy mocy 1 kW. Oznacza to, że używanie generatora prądu o mocy 3 kW przy dzisiejszych cenach paliwa będzie kosztowało za godzinę około 20 zł.

Czytaj również: Dopłata do prądu. Można dostać nawet 1500 zł

~Ja

11-11-2022 20:26 4 3

Na allegro agregatów nie brakuję
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.