"W czym tkwi zdrowie" - I Powiatowy Konkurs Żywieniowy zorganizowany przez Zespół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju rozstrzygnięty. Na najlepszych czekały cenne nagrody.
Inspiracją do zorganizowania przez "Gastronomik" w Iwoniczu-Zdroju pierwszej edycji konkursu żywieniowego dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych z powiatu krośnieńskiego był Europejski Dzień Zdrowego Żywienia i Gotowania obchodzony od 2007 roku. Przypada on 8 listopada i w tym właśnie dniu odbył się finał konkursu w Iwoniczu-Zdroju.

- Celem organizowanego przez nas konkursu jest pobudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów problemami żywienia, upowszechnianie wzorców racjonalnego żywienia i promocja zdrowia. Chcemy też rozszerzać wiedzę na temat błędów żywieniowych, które mają ogromny wpływ na nasze zdrowie - powiedziała Marta Szelc, koordynator konkursu.

I Powiatowy Konkurs Żywieniowy w Iwoniczu-Zdroju

Z zaproszenia organizatorów skorzystało 13 drużyn, reprezentujących szkoły podstawowe z Dobieszyna, Iskrzyni, Iwonicza, Lubatowej, Odrzykonia i Wrocanki.
Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczniowie przygotowali prezentację multimedialną, dotyczącą błędów żywieniowych nastolatków.

Drugi etap odbył się dzisiaj w ZSGH w Iwoniczu-Zdroju. Uczniowie mieli za zadanie przedstawienie przygotowanej wcześniej prezentacji komisji konkursowej. Brali także udział w czterech innych konkurencjach: dekorowaniu pierników, rozpoznawaniu przypraw i ziół, przenoszeniu zastawy stołowej na tacy, składaniu ręczników.

I Powiatowy Konkurs Żywieniowy w Iwoniczu-Zdroju

Ósmoklasiści mogli również obejrzeć prezentację dotyczącą projektów unijnych realizowanych w szkole, a uczniowie "Gastronomika" opowiedzieli o wrażeniach z udziału w projekcie "Dobry staż dobry start". Z kolei opiekunowie grup wysłuchali prelekcji żywieniowej oraz mieli okazję spróbować kawy parzonej przez członków kółka baristycznego.

Zwycięzcą I Powiatowego Konkursu Żywieniowego została Szkoła Podstawowa z Lubatowej (Zuzanna Starowiejska, Gabriela Masłowska, Laura Czachor, Paweł Rajchel, Edyta Przymusiak - opiekun). Na drugim miejscu uplasował się zespół nr 1 ze Szkoły Podstawowej w Dobieszynie (Roksana Fejkiel, Zuzanna Twaróg, Zuzanna Wiśniowska, Aleksander Tkaczyk, Ewa Gromek - opiekun), a na trzecim drużyna nr 3 ze Szkoły Podstawowej w Odrzykoniu (Miłosz Czaja, Damian Haznar, Szymon Duda, Dominik Urbanek oraz opiekunowie: Anna Juszczęć-Jakubik i Elżbieta Rodzinka).

I Powiatowy Konkurs Żywieniowy w Iwoniczu-Zdroju

Uczniowie reprezentujący trzy najlepsze zespoły otrzymali cenne nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Krośnie i dyplomy. Wszyscy uczestnicy konkursu oraz opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a szkoły książki o tematyce kulinarnej.

Nagrody i dyplomy wręczyli starosta krośnieński Jan Pelczar oraz Józefa Winnicka-Sawczuk, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Powiatu Krośnieńskiego.

I Powiatowy Konkurs Żywieniowy w Iwoniczu-Zdroju

Konkurs został dofinansowany z budżetu Powiatu Krośnieńskiego w ramach środków przeznaczonych na realizację zadań ujętych w Planie Edukacji Zdrowotnej w Powiecie Krośnieńskim "Życie mam tylko jedno".

Jan Barsznica, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Iwoniczu-Zdroju przypomina, że szkoła kształci w Technikum (technik: hotelarstwa; usług kelnerskich; żywienia i usług gastronomicznych; technologii żywności z kwalifikacją cukiernika), Branżowej Szkole I stopnia (kucharz, cukiernik, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej). Ponadto funkcjonuje Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, a w nim Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.