Dzisiaj (9 listopada), w Rogach (gm. Miejsce Piastowe) uhonorowano trzech rogowskich patriotów poległych w czasie I i II wojny światowej.
W wyjątkowy sposób uczczono w Rogach 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Wójt gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik i dyrektor Szkoły Podstawowej im Kazimierza Wielkiego w Rogach zaprosili na odsłonięcie i poświęcenie tablic pamiątkowych przy kościele parafialnym w Rogach ku czci poległych w czasie I i II wojny światowej rogowskich patriotów. Tablice poświęcił ks. Mariusz Mul.

- Dzień 11 listopada stał się symbolem walki o wolność, miłości do Ojczyzny, wiary oraz zwycięstwa. Warto w takiej chwili wspomnieć osoby, bohaterów wywodzących się z naszej miejscowości, którzy walczyli i oddali życie za naszą wolność - powiedziała Edyta Dydo, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogach.

Uczestnicy uroczystości w Rogach

Na tablicach upamiętnieni zostali trzej mieszkańcy Rogów:
- Stanisław Dembiczak - ur. w 1913 r., z zawodu architekt budowlany, technik meliorator, pracujący jako urzędnik w Sanoku. W czasie mobilizacji w 1939 r. został powołany jako podporucznik rezerwy do 4. batalionu saperów w Przemyślu. Zginął w 1940 roku na terenie ZSRR, prawdopodobnie w Bykowni pod Kijowem,

- Jan Uliasz - ur. w 1890 r., zginął na wojnie na froncie włoskim w 1915 r. Był starszym szeregowym kompani Galizien.

- Jan Dembiczak - ur. w 1884 r. Był żołnierzem armii austro-wegierskiej. Poległ w 1918 r. nad Piawą we Włoszech.

- Pamięć o lokalnych rogowskich patriotach to płynąca w naszej krwi szkoła prawdziwych wartości: honoru, męstwa i odwagi. Chcąc upamiętnić bohaterstwo, a przede wszystkim życie, którego oddanie jest najwyższą ofiarą poniesioną w służbie Ojczyźnie, dzisiaj w sposób szczególny wspominamy te postaci - podkreśliła Dorota Chilik, wójt gminy Miejsce Piastowe.

Uczestnicy uroczystości w Rogach

Przy odsłoniętych tablicach oraz na cmentarzu pod pomnikiem złożone zostały wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Druga część odbyła się w szkole podstawowej. W jej trakcie uczniowie poszczególnych klas oraz wszyscy uczestnicy spotkania śpiewali pieśni patriotyczne. Wcześniej uczestniczące w uroczystości rodziny poległych otrzymały z rąk wójt gminy Doroty Chilik pamiątkowe listy.

Wręczenie dyplomów rodzinom poległych

Uczestniczący w uroczystości poseł Piotr Uruski zaznaczył, że serce rośnie, patrząc, jak dzieci młodzież pięknie śpiewają pieśni patriotyczne.

- Jest po piękna patriotyczna uczta duchowa w przeddzień 11 listopada. Cieszmy się, że dzisiaj po raz kolejny możemy świętować rocznicę odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny - powiedział poseł Piotr Uruski, który otrzymał z rąk dyrektor Edyty Dydo, postać Józefa Piłsudskiego wykonaną na drukarce 3D.

Uczniowie szkoły podstawowej w Rogach

Gośćmi obchodów 104. rocznicy odzyskania niepodległości był także między innymi poseł Piotr Babinetz.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości:

~Stanisław

12-11-2022 11:44 5 6

Niewielu mieszkańców Draganowej wie że w Rogach zginął ich mieszkaniec - Stanisław Rymar i tam jest tablica upamiętniająca, którzy zginęli za Naszą Ojczyznę. (Tablice znajdują się przed kościołem).
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.