Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie poinformowało o śmierci wieloletniego pracownika, Henryka Wichniewicza.
W informacji przygotowanej przez RCKP w Krośnie czytamy, że Henryk Wichniewicz urodził się w 1951 r. w Mirczu na Lubelszczyźnie. Ukończył w 1973 roku Państwowe Studium Kulturalno-Oświatowe i Bibliotekarskie w Krośnie i rozpoczął pracę jako instruktor teatralny w Powiatowej Poradni K-O w Krośnie. Od 1974 roku pracował najpierw w Powiatowym Domu Kultury, od 1975 w Wojewódzkim Domu Kultury, kolejno w Krośnieńskim Dom Kultury i Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

W trakcie wieloletniej działalności teatralnej wyreżyserował ponad 40 przedstawień. Reżyserował także koncerty galowe z udziałem zespołów artystycznych RCKP. Koordynował współpracę na płaszczyźnie teatralnej z innymi ośrodkami kultury. Organizował eliminacje kwalifikacyjne do konkursów oraz przeglądów recytatorskich i teatralnych o charakterze ogólnopolskim.

Długoletnią drogę aktywności zawodowej Henryka Wichniewicza wyznacza też druga pasja, równie ważna jak teatr - malarstwo. Na dorobek artystyczny składa się niemal sto wystaw indywidualnych i zbiorowych, udział w plenerach malarskich w Polsce i za granicą.

Działalność artystyczna Henryka Wichniewicza znajduje uznanie w mediach lokalnych i branżowych, czego odzwierciedleniem jest wiele artykułów i wywiadów. W 2008 roku TVP3 Rzeszów zrealizowała i wyemitowała film dokumentalny o jego twórczości teatralnej i malarskiej "Życie to jest teatr". W 2011 magazyn kulturalny Parnas TVP3 Rzeszów poświęcony był teatrowi "itd..." i jego twórcy. W 2013 TVP3 Rzeszów zrealizowała i wyemitowała program o spektaklu "dziecisieci" teatru "itd…".

Odznaczenia, odznaki, nagrody i wyróżnienia:
1986 - Odznaka Zasłużony Działacz Kultury
1988 - Brązowy Krzyż Zasługi
1994 - Nagroda Zarządu Krajowego TKT w XXVII Ogólnopolskim Konkursie "Bliżej Teatru" w kategorii organizator zdarzeń teatralnych
2003 - Nagroda w kategorii Instruktor Roku 2003 w XXXVI Ogólnopolskim Konkursie "Bliżej Teatru" pod patronatem Ministerstwa Kultury oraz Edukacji i Sportu.
2005 - Nagroda Prezydenta Miasta Krosna w dziedzinie kultury - kategoria twórca
2009 - Honorowa Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej"
2009 - Złoty Medal za Długoletnią Służbę
2011 - Nagroda Zarządu Województwa Podkarpackiego za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury

- Nigdy nie zapomnimy ogromnego poczucia humoru, pomysłowości i otwartości. Wykształciłeś wielu wspaniałych artystów, aktorów, miłośników teatru. Wierzymy, że tam gdzie jesteś powstaną fantastyczne przedstawienia i kolorowe obrazy - napisali pracownicy RCKP w ostatnim pożegnaniu.

~Agata

14-11-2022 05:52 17 18

Dobry Jezu a Nasz Panie daj Mu wieczne spoczywanie . Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
Odpowiedz

~Królowa

14-11-2022 00:58 16 19

Spoczywaj w pokoju . Modlitwę za Ciebie zanoszą Do Pana Boga o wieczny odpoczynek Wiesia, Basia Ula i Cesia koleżanki z Technikum Ekonomicznego z Hrubieszowa
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.