Wyjątkową oprawę miały tegoroczne obchody rocznicy odzyskania niepodległości w gminie Rymanów. Były połączone ze 115. rocznicą powstania PTG "Sokół" w Rymanowie
Obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca w Rymanowie, której przewodniczył proboszcz parafii, ks. Grzegorz Polasz. Oprawę muzyczną zapewnił chór Koloryt z Rymanowa pod kierunkiem dr Iwony Tylki.

Po mszy, uczestnicy uroczystości: poczty sztandarowe, uczniowie klas mundurowych, mieszkańcy gminy Rymanów i zaproszeni goście, prowadzeni przez Rymanowską Orkiestrę Dętą pod kierunkiem Mieszka Szybki, przeszli przed Pomnik Niepodległości, gdzie odbyła się uroczysta odprawa i zmiana warty, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Bardzo gorąco został przyjęty pokaz musztry paradnej z wykorzystaniem lanc, szabli i karabinów, w wykonaniu uczniów klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie pod kierunkiem Kazimierza Cetnarskiego.
Tą część zakończyła defilada z udziałem pocztów sztandarowych i uczniów klas mundurowych.

Święto niepodległości w gminie Rymanów

Podczas uroczystej akademii w sali kina Sokół burmistrz Wojciech Farbaniec przypomniał, że Narodowe Święto Niepodległości jest dla Polaków jednym z największych świąt. Po 123 latach zaborów, niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków, odzyskaliśmy niepodległość.

- Dokonano tego powstańczym wysiłkiem zbrojnym i codzienną pracą organiczną. Sukces ten był możliwy dzięki zaangażowaniu całego Narodu, który w walce o niepodległość Ojczyzny potrafił zjednoczyć się pod mądrym przywództwem polityków reprezentujących wszystkie nurty i stronnictwa. Wolna i demokratyczna Polska narodziła się dzięki ówczesnej niepodległościowej narodowej prawicy, ludowcom, ugrupowaniom chadeckim i konserwatywnym jako państwo tolerancyjne wielonarodowe i wrażliwe społecznie - powiedział burmistrz Wojciech Farbaniec.

Święto niepodległości w gminie Rymanów

Niezwykle doniosłym momentem było ślubowanie na sztandar szkoły uczniów klas pierwszych mundurowych LO w Rymanowie, które poprowadziła dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Rymanowie, dr Beata Suwała-Szczechowska.

Święto niepodległości w gminie Rymanów

Klasy mundurowe w rymanowskim liceum ogólnokształcącym istnieją od 12 lat. Są pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej i 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.

- Charakteryzują się częściowo innymi zajęciami niż pozostałe. Mają dodatkowe zajęcia z musztry paradnej, terenoznawstwa, łączności. Uczniowie wyjeżdżają do jednostek wojskowych i ośrodków szkolenia służb mundurowych, gdzie również prowadzone są zajęcia. Do dyspozycji mamy także strzelnicę. Od wielu lat klasy ćwiczą musztrę paradną i użytkową, biorąc udział w przeglądach o zasięgu krajowym, plasując się wśród najlepszych w Polsce - powiedziała dyrektor dr Beata Suwała-Szczechowska.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości zostały połączone ze 115. rocznicą powstania Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Rymanowie.

Z tej okazji uczniowie klas mundurowych, którzy biorą systematycznie udział w zajęciach wojsko i osiągają bardzo dobre wyniki, pracują społecznie na rzecz szkoły i środowiska, reprezentują LO w Rymanowie i PTG "Sokół" na różnych uroczystościach, otrzymali stopnie sokole. Wręczyli je burmistrz Wojciech Farbaniec, dyrektor dr Beata Suwała-Szczechowska, ppłk Robert Przybyła, nauczyciel klas mundurowych oraz prezes PTG "Sokół" w Rymanowie Kazimierz Cetnarski.

Święto niepodległości w gminie Rymanów

Rada Odrodzonego Sokolstwa Polskiego z siedzibą w Krakowie przyznała Srebrny Znak Sokoła Elżbiecie Nadziakiewicz i Arturowi Sołtysikowi, a Brązowy Znak Sokoła Markowi Sokołowskiemu. Medal Odrodzonego Sokolstwa Polskiego za osiągnięcia sportowe otrzymali: Erwina Wilusz, Paulina Niepokój, Jerzy Skwirut.

Prezes Kazimierz Cetnarski wręczył również Honorowe Odznaki za działalność na rzecz PTG "Sokół" w Rymanowie.

Uroczystości zakończyła część artystyczna i wpisy do księgi pamiątkowej. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.