Bezpłatne warsztaty dla całych rodzin, szkolenia zawodowe, to tylko część przedsięwzięć przygotowanych przez Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie w ramach dużego projektu norweskiego realizowanego przez miasto Krosno.
Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie jest jednym z partnerów miasta Krosna w projekcie realizowanym z funduszy norweskich "Kreujemy + Rozwijamy + Ożywiamy + Stymulujemy +Nakreślamy + Odmieniamy = KROSNO".

- Nasza część dotyczy tego, czym się zajmuje na co dzień, czyli szkoleń i pracy z przedsiębiorcami. Naszą intencją jest upowszechnianie rzemiosła wśród społeczności lokalnej oraz ożywianie krośnieńskiej starówki i pracę podzieliśmy na cztery obszary - mówi Marek Kiełtyka, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie.

Dla rodzin z dziećmi oraz dla turystów przygotowano warsztaty "Zaglądnij do Cechu". Spotkania organizowane są z lokalnymi rzemieślnikami, którzy prezentując wycinek swojego zawodu, włączają ich do interakcji.

- Ubolewamy, że szkolne zajęcia praktyczno-techniczne przeszły do lamusa, podczas gdy w innych europejskich krajach, szczególnie w Skandynawii dostrzega się ich rozkwit. Udział w takich warsztatach jak zbijanie karmnika, wyrabianie ciasta, dekorowanie tortu, robienie fryzur, czy budowanie prostych obwodów elektrycznych to ogromna frajda dla dzieci i młodzieży, ale również źródło inspiracji, które może przyczynić się do wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej i chęci zdobywania konkretnych umiejętności zawodowych - podkreśla Marek Kiełtyka.

warszaty cech krosno
Warsztaty w Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie w ramach wydarzenia "Zaglądnij do Cechu", fot. Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie

O tematyce warsztatów decydują mieszkańcy Krosna, biorąc udział w internetowych konsultacjach, a zaplanowano łącznie 26 wydarzeń. Każde z nich trwa 3 godziny i uczestniczy w nim jednorazowo około 12 osób.

Cech Rzemiosł Różnych organizuje także szkolenia zawodowe "Zostań rzemieślnikiem" dla dorosłych mieszkańców Krosna, zarówno osób bezrobotnych, uczących się, jak i pracujących.

- W tym przedsięwzięciu możemy zorganizować różnorakie kursy. Kluczowy wpływ na tematykę zajęć mają mieszkańcy, biorący udział w konsultacjach społecznych. Najważniejsze, aby specjalizacje i wybrane kierunki przyniosły uczestnikom faktyczny rozwój i otworzyły nowe zawodowe perspektywy - mówi Marta Matelowska, kierownik biura krośnieńskiego cechu.

Zostanie zorganizowanych szesnaście 120-godzinnych kursów, a uczestnicy będą się szkolić w małych, sześcioosobowych grupach.

Kolejnym przedsięwzięciem jest "Networking lokalnych przedsiębiorców" jako ważny kok w zainicjowaniu długofalowej współpracy wśród miejscowych firm.

- Uważamy, że świat różnych biznesów może się przenikać i uzupełniać, ale takie rzeczy nie dzieją się same. Najważniejszym założeniem tego przedsięwzięcia jest powołanie grupy LAO - lokalnych, aktywnych i otwartych na współprace przedsiębiorców dążących w swoich filozofiach do takich efektów, które łączą i przynoszą wspólne korzyści - mówi Marek Kiełtyka.

Planuje się, że w Krośnie networking będzie rozwijany w pierwszej kolejności wokół branż: spożywczej, restauracyjnej oraz unikatowych produktów miasta.

Na czerwiec przyszłego roku zaplanowano jarmark rzemieślniczy na krośnieńskim rynku. Intencją wydarzenia będzie ożywienie krośnieńskiej starówki oraz stworzenie przedsiębiorcom, którzy bazują na wiedzy i tradycjach rzemieślniczych, okazji do prezentacji swoich produktów. Nie zabranie też muzyki oraz warsztatów rzemieślniczych dla dzieci i młodzieży.

Krośnieński cech sprawuje nadzór nad kształceniem pracowników młodocianych w rzemiośle w systemie dualnym. Zdaniem specjalistów, nie ma lepszego sposobu na zostanie fachowcem, niż empiryczne poznanie, jak działa zakład rzemieślniczy.

W tym roku do egzaminu czeladniczego przystąpiło 82 pracowników młodocianych. Dla porównania w poprzednim roku było to zaledwie 40 osób, a w roku 2020 - 43 osoby. W 2022 roku podpisano 101 umów o pracę w celu nauki zawodu.

konkurs chek karpackie klimaty
Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie jest współorganizatorem konkursu "Ulubiony chleb Krośnian"

Cech umożliwia również potwierdzenie posiadanych kwalifikacji w poziomie czeladnika lub mistrza, a także zdobycie nowych kwalifikacji poprzez udział w szkoleniach i kursach.
Ośrodek szkoleniowy działający w cechu organizuje kursy pedagogiczne dla instruktorów praktycznej nauki zawodu.

- Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą się nauczyć nowego zawodu do kontaktu z biurem cechu. Szkolimy w zawodach rzemieślniczych, w tym piekarz, cukiernik, fryzjer, mechanik, elektryk, cieśla. Można u nas także potwierdzić kwalifikacje na poziomie czeladniczym i mistrzowskim w tych zawodach i nie tylko. Dyplom rzemieślniczy jest uznawany i ceniony przez pracodawców na terenie Unii Europejskiej i nie tylko - podkreśla Starszy Cechu Rzemiosł Różnych.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.