Dziecięco-młodzieżowy zespół taneczny Kleks działający przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie świętuje w ten weekend jubileusz 30-lecia działalności.
Premiera widowiska "Magiczna Księga" na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena, w ramach jubileuszu 30-lecia zespołu Kleks, odbyła się w sobotę (19 listopada) w sali widowiskowej RCKP w Krośnie. Wybrane historie nawiązują do uniwersalnych prawd filozoficznych o świecie i o życiu, uczą wrażliwości oraz tolerancji. Całość widowiska dopełniły specjalnie zaprojektowane stroje, elementy scenografii oraz magiczna muzyka, które przeniosły widzów w bajeczny świat ukrytych znaczeń. Na scenie zaprezentowały się wszystkie grupy. Wystąpiło blisko 150 osób na co dzień uczestniczących w zajęciach.

Perłowy jubileusz zespołu Kleks

W sobotni wieczór, podczas jubileuszowego koncertu, życzenia na ręce Dagmary Krzanowskiej-Szelc, założycielki, instruktorki i choreografa Kleksa złożyli między innymi prezydent Krosna Piotr Przytocki, przewodniczący Rady Miasta Krosna Zbigniew Kubit, przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Anna Dubiel, dyrektor RCKP w Krośnie Dorota Cząstka.

Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Taneczny Kleks działa w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie i jest najliczniejszą z grup zajęciowych. Chociaż historia zespołu jest nieco starsza, ale to właśnie w listopadzie 1992 roku, czyli 30 lat temu, w Wojewódzkim Domu Kultury podjęto decyzję o zmianie nazwy i tak z "Wesołych Chmurek" narodził się "Kleks". Został założony przez Dagmarę Krzanowską-Szelc, która obecnie współpracuje z Pauliną Rozenbajgier oraz Aleksandrą Bryś. W przygotowaniach do spektaklu uczestniczą również Sabina Wójcik-Grygolec (także absolwentka zespołu) i Grzegorz Matuszek.

Perłowy jubileusz zespołu Kleks

Zaczęło się od jednej małej grupki, obecnie jest to już siedem grup, podzielonych w zależności od wieku i stopnia zaangażowania. Najmłodsze tancerki maja lat 6, najstarsze są już pełnoletnie. Przez te wszystkie lata przez zespół przewinęły się setki młodych ludzi. Dla jednych była to krótka przygoda z tańcem, dla dużej grupy ta przygoda trwała lub trwa 9-12 lat.

- Na początku spotkania zespołu były w głównej mierze zabawą, w tej chwili oprócz zabawy jest to też forma rozwoju i doskonalenia własnej pasji. Starsi tancerze biorą udział w warsztatach tanecznych prowadzonych przez uznanych nauczycieli tańca, wszyscy prezentują swoje umiejętności na konkursach, festiwalach i przeglądach tanecznych. Choć imponująca jest liczba zdobytych nagród, to dla zespołu najważniejsza jest dobra zabawa i możliwość pokazania swojego potencjału - powiedziała Dagmara Krzanowska-Szelc.

Perłowy jubileusz zespołu Kleks

Z wyróżnień, które są szczególnie cenne dla zespołu, ważne jest to przyznane przez Prezydenta Miasta Krosna - "Nagroda za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego".

Zespół uczestniczy w licznych wydarzeniach kulturalnych, a także sam je tworzy. Liczna jest publiczność zasiadająca na widowni koncertów tańca czy widowisk tworzonych choćby z myślą o jubileuszach. Z okazji 25-lecia powstało widowisko "W 80 dni dookoła świata", a z okazji 20-lecia - "Czarnoksiężnik z Krainy Oz".

Prezydent wręcza nagrodę dla zespołu Kleks z krosna

Jubileuszowi zespołu Kleks towarzyszy wystawa fotografii Katarzyny Przybyły - absolwentki zespołu. Na zdjęciach zobaczyć można uczestników zajęć - obecną grupę I i II Kleksa.

W niedzielę (20 listopada) Kleks ze spektaklem jubileuszowym wystąpi o godz. 16.00, a na godz. 18.00 zaplanowany jest koncert absolwentów. Bilety: 30 zł, 28 zł ulgowy, 25 zł z Krośnieńską Kartą Mieszkańca.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.