Pod hasłem "Kupuję, bo krośnieńskie", w najbliższą niedzielę (4 grudnia) odbędzie się na krośnieńskim rynku druga edycja jarmarku bożonarodzeniowego.
Zeszłoroczna edycja okazała się sporym sukcesem, w tym roku zgłosiło się blisko 60 wystawców z naszego regionu.

Przemysław Niepokój-Hepnar, inicjator akcji, podkreśla, że to wyjątkowy dzień w roku, w którym możemy w jednym miejscu skosztować lokalnych przysmaków, smakołyków, kupić rękodzieło, pamiątki na prezent czy napić się grzanego wina z krośnieńskiej winnicy. A to wszystko w niepowtarzalnej atmosferze krośnieńskiej starówki.

- Na naszych oczach rośnie nasza jedyna w swoim rodzaju tradycja związana z okresem świątecznym. Jest to impreza, która łączy wszystkich mieszkańców Krosna, którzy przy okazji wspierają naszych rodzimych przedsiębiorców i rękodzielników. Decyzją prezydenta Krosna udział w jarmarku jest bezpłatny. Organizatorom pomaga Urząd Miasta Krosna i Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. W tym roku dołączyli do nas Unia Przedsiębiorczych oraz organizacje pozarządowe skupione wokół "Koalicji na rzecz Promocji Wolontariatu" - powiedział Przemysław Niepokój-Hepnar.


Jarmark odbywać się będzie na krośnieńskich podcieniach i płycie Rynku. Rozpocznie się o godz.14.00 i potrwa do godz.19.00. To doskonała okazja, by znaleźć niepowtarzalny, świąteczny prezent, poczuć magię zbliżających się świąt oraz skosztować pysznych regionalnych produktów. Na jarmark wybiera się Święty Mikołaj…

Z inicjatywy kilkunastu krośnieńskich organizacji pozarządowych powoływana jest właśnie "Koalicja na rzecz Promocji Wolontariatu".

- W trakcie jarmarku Koalicja chce stworzyć miasteczko NGO - miejsce, w którym zorganizują różnorodne animacje dla dzieci i młodzieży, konkursy z nagrodami oraz stoiska tematyczne, prezentujące mieszkańcom szeroką działalność organizacji pozarządowych. Wydarzenie będzie Społecznym Dniem Wolontariatu. Przy okazji przypadającego 5 grudnia Światowego Dnia Wolontariatu nasze organizacje pragną pokazać mieszkańcom, jak wiele w tym roku udało się zdziałać z pomocą wolontariuszy, którymi stało się tak wielu krośnianek i krośnian, szczególnie w czasie przyjmowania uchodźców z Ukrainy - powiedziała Laura Starowiejska koordynatorka akcji.

W programie Społecznego Dnia Wolontariatu znajdą się m.in. strefa gier planszowych i konsol, tworzenie sztambuchów, warsztaty rękodzielnicze, konkursy ekologiczne, animacyjne, promocja idei rodzicielstwa zastępczego, pokazy pierwszej pomocy, pokazy Szpitala Misia Ratownisia, miniupominki, drobne przekąski oraz płaszczyzna twórcza - ścianka graffiti o tematyce "Krośnieńska definicja wolontariatu".

Planowane jest również nagrodzenie osób, które w tym roku szczególnie mocno zaangażowały się wolontariacko i w opinii Koalicji należą się im podziękowania za wykazane ogromne wsparcie i aktywność pomocową.

Jarmark Świąteczny w Krośnie. "Takich tłumów dawno nie było"
Organizatorzy Społecznego Dnia Wolontariatu, współpracujący w ramach Koalicji na rzecz Promocji Wolontariatu to krośnieńskie organizacje pozarządowe, m.in.: Fundacja LANKA, Fundacja GraTy, Fundacja Pasjonauci, Fundacja Wielkie Serce dla Dzieci, Stowarzyszenie Kogel Mogel, Maltańska Służba Medyczna Oddział Krosno, Grupa Ratowniczo-Poszukiwawcza Legion Gerarda, Krośnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Fundacja Natural Sound, Stowarzyszenie Generacje+, Stowarzyszenie na rzecz Inicjatyw i Rozwoju Lokalnego Pomagam Ci i wiele innych.

Działania wspiera Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy w ramach projektu Podkarpacki Korpus Solidarności.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.