Zwiększaniu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych służą warsztaty dla instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów WORD. Jedno z takich spotkań odbywa się w Krośnie.
Ponad tysiąc instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów WORD z całej Polski skorzystało z warsztatów organizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Są one częścią kampanii społecznej "Bezpieczny Przejazd", która promuje bezpieczne zachowania na przejazdach kolejowo-drogowych.

Jedno z takich spotkań odbywa się dziś (01.12) w hotelu Nafta Krosno. W wydarzeniu uczestniczy blisko 50 osób, w tym przedstawiciele służb mundurowych - policji i straży miejskiej.

Celem kampanii "Bezpieczny Przejazd" jest eliminowanie niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych. Na spotkaniach kolejowi eksperci przedstawiają zasady bezpieczeństwa na przejazdach. Przypominają o wykorzystywaniu informacji z Żółtej Naklejki PLK - dodatkowego oznaczenia przejazdów.

W Krośnie spotkanie prowadzi Marcin Kruszyński, ekspert ds. bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Każdy uczestnik warsztatów otrzymuje materiały dydaktyczne, pomocne w szkoleniu przyszłych kierowców.

- Ostatnie zdarzenia na przejazdach kolejowo-drogowych pokazują, że ignorowanie sygnałów zabraniających wjazdu na przejazd, w tym omijanie rogatek, to nieznajomość przepisów i ignorowanie bezpieczeństwa. Wiedza i zaangażowanie instruktorów szkół nauki jazdy istotnie mogą wpływać na poprawę zachowania kierowców na przejazdach. Warsztaty dla instruktorów nauki jazdy, to wsparcie dla tych, którzy uczą przyszłych kierowców odpowiedzialnych zachowań. Chcemy, aby kazdy - kto uzyskuje prawo jazdy - miał wszechstronną wiedzę o bezpiecznym zachowaniu na przejazdach kolejowo-drogowych - mówił Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A

uczestnicy spotkania w Krośnie

Na terenie województwa podkarpackiego są 673 przejazdy kolejowo-drogowe i bezpieczne przejścia dla pieszych na poziomie szyn. To ok. 6% wszystkich przejazdów w kraju. W Krośnie przejazdów kolejowo-drogowych jest 17. Każdy z tych obiektów jest zabezpieczony zgodnie z obowiązującymi przepisami przy właściwym zachowaniu kierowców oraz pieszych gwarantuje bezpieczne przekraczanie torów.

Tragedia na przejeździe kolejowym. Nie żyją dwie osoby
99% zdarzeń na przejazdach powstaje w wyniku nieostrożnego zachowania kierowców. Ignorowanie znaku stop, czerwonych świateł, wjeżdżanie pod opadające rogatki i omijanie slalomem zamkniętych półrogatek, to najczęstsze przyczyny tragedii.

W pierwszych dziesięciu miesiącach 2022 r. na przejazdach i przejściach w poziomie szyn doszło do 139 wypadków i kolizji, w których zginęły 34 osoby, a 18 zostało ciężko rannych.

Od 2018 roku każdy przejazd w Polsce, zarządzany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., jest dodatkowo oznakowany. Od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub na napędach rogatek znajdują się żółte naklejki posiadające trzy istotne informacje: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego składający się z dziewięciu cyfr, numer telefonu alarmowego 112 i numery awaryjne.

żółta naklejka przy torach kolejowych

Kiedy skorzystać z Żółtych Naklejek PLK? Jeśli samochód zostanie unieruchomiony między rogatkami w wyniku usterki pojazdu, kiedy już doszło do wypadku i musimy ratować czyjeś życie lub kiedy widzimy na torach przeszkodę, powinniśmy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Numer awaryjny wybieramy, jeśli zauważymy usterkę techniczną, np. wyłamaną rogatkę, uszkodzone oznakowanie lub sygnalizator świetlny. Zgłaszając zagrożenie, podajemy indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, umieszczony na żółtej naklejce, co pozwoli na precyzyjną identyfikację lokalizacji i znacznie ułatwi służbom kolejne działania.

Tragedia w Bajdach. Samochód wjechał pod pociąg
W sytuacji zagrożenia skorzystanie z Żółtej Naklejki PLK pozwala uniknąć najgorszego scenariusza i uratować życie. Tylko w 2022 roku w 173 przypadkach, dzięki specjalnemu szybkiemu połączeniu, wstrzymano ruch pociągów na linii kolejowej i wezwano pomoc, a w 454 sytuacjach - ograniczono prędkość jazdy pociągów, żeby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i korzystającym z przejazdów.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.