Grudniowa oferta Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej obejmuje nową wystawę czasową pt. "Niech się plecie".
Wystawa powstała jako wynik trwającej pół roku nauki rzemiosła ludowego - "Słomkarskiej szkoły tradycji" w Iwli. Podczas cyklu warsztatów słomkarstwa prowadzonych przez Mistrza Tradycji - Stanisława Kolbucha, członka Stowarzyszenia Twórców Ludowych, uczestniczki projektu nabywały wiedzę dotyczącą przygotowania materiału i techniki wyplatania przedmiotów ozdobnych i użytkowych. Razem ze Stanisławem Kolbuchem poznawały niesamowity cykl od zasiania ziarenka żyta do powstania kapelusza, zwierzątka lub bombki.

Jak mówią uczestniczki: "Poznałyśmy, ile tajemnic ma w sobie tylko pozornie "zwyczajna" słoma. Na jak wiele pozwala krajka - jedna z najprostszych form, które można z niej stworzyć. Do wykonania słomianych ozdób nie potrzeba nic, oprócz własnych dłoni, słomy, nitki i igły, oraz czasu. Tego ostatniego najbardziej nam brak w toku współczesnego, szybkiego świata. Możliwość udziału w zajęciach szkoły słomkarstwa była więc nie tylko nauką rzemiosła, ale też okazją do zatrzymania się i medytacji nad tym jak wiele można zrobić z tak (pozornie) skromnego materiału, pod warunkiem, że cierpliwie pochylimy się nad nim i pozwolimy, żeby pod palcami zmieniał formy, przeistaczał się w zwierzątka, bombki, pająki i inne eksperymenty, które można znaleźć na wystawie."

Oprócz wyrobów ze słomy wykonanych przez Mistrza Tradycji, Stanisława Kolbucha i jego uczennice, zaprezentowane zostaną dziedziny rękodzieła, którymi uczestniczki zajmują się prywatnie, tworząc swoisty kolaż łączący różne techniki i style sztuki i rzemiosła.

Uczestniczkami warsztatów i współautorkami wystawy są: Aleksandra Karmelita, Zofia Kania, Joanna Kawalec, Sabina Pelc-Szuryn, Magdalena Pacek oraz Małgorzata Pichura.
Współpraca: Kuba Żeligowski.

Wernisaż wystawy "Niech się plecie" odbędzie się 9 grudnia 2022 r. o godz. 18:00 w Galerii Wystaw Czasowych Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.
Wystawę można bezpłatnie zwiedzać w godzinach funkcjonowania instytucji do 3 stycznia 2023 roku.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.