Spotkanie z paraolimpijczykiem Andrzejem Szczęsnym, otwarcie sali rehabilitacji i terapii ruchowej, zajęcia warsztatowe. Tak obchodzono w Niepublicznej Szkole Podstawowej ''Niebieska 21'' w Krośnie Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.
3 grudnia obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Święto zostało ustanowione w 1992 roku, a jego jest celem przybliżenie potrzeb i problemów osób niepełnosprawnych oraz działań na rzecz pełnej realizacji ich praw, a przede wszystkim zwrócenie uwagi na potrzebę integracji.

Dzień ten na stałe wszedł już do kalendarza szkolnych wydarzeń w Niepublicznej Szkole Podstawowej ''Niebieska 21'' w Krośnie. Uczęszcza do niej obecnie 58 uczniów w klasach I-IV, dodatkowo 17 uczy się w formie edukacji domowej. Łącznie w szkole jest 24 uczniów z orzeczeniami, w tym dwoje realizujący obowiązek szkolny poza szkołą.

Niebieska 21 Krosno

Grażyna Gregorczyk, dyrektor NSP "Niebieska 21" w Krośnie podkreśla, że w szkole obowiązuje zasada, że w oddziale nie może być więcej niż 15 dzieci. W praktyce tworzone są jednak oddziały, gdzie jest do 12 dzieci, a w przypadku oddziałów integracyjnych od 8 do 10. W każdej klasie, gdzie jest dziecko niepełnosprawne, oprócz nauczyciela prowadzącego, jest dodatkowo pomoc nauczyciela.

- 30 procent naszych uczniów stanowią dzieci z niepełnosprawnością, dlatego potrzeba wzajemnej akceptacji i integracja całej społeczności szkolnej jest szczególnie potrzebna. Uczymy dzieci wrażliwości, cierpliwości i odpowiedzialności prowadząc już od klasy pierwszej zajęcia rozwijające kompetencje społeczne oraz trening umiejętności społecznych. Dzieci szybko zauważają różnorodne ograniczenia wynikające z niepełnosprawności własnych i swoich kolegów, chociaż nie zawsze łatwo jest im zrozumieć niestandardowe zachowania i problemy, ale każde dziecko czuje potrzebę bycia razem - powiedziała Grażyna Gregorczyk, dyrektor NSP "Niebieska 21" w Krośnie.

Niebieska 21 Krosno

Dyrektor dodała też, że szkoła z każdym dniem jest doposażana, staje się coraz ciekawsza oraz dostosowywana do potrzeb dzieci. Wiele zajęć prowadzonych jest z pomocami sensorycznymi, w każdej klasie jest tablica interaktywna bądź monitor. Laptopy dostosowane są do potrzeb dzieci różnymi niepełnosprawnościami.

Jednak sam sprzęt, nawet najbardziej nowoczesny, to nie wszystko. Najważniejsza jest kadra.

- W naszym przypadku kadra jest bardzo zaangażowana w to, co robi. Są to wysokiej klasy specjaliści w różnych dziedzinach. Wiedzą, co to jest zawód nauczyciela - dodała Grażyna Gregorczyk.

Potwierdzają to rodzice uczących się tutaj dzieci.

Magdalena Dyląg powiedziała, że syn ma spektrum autyzmu i niepełnosprawność ruchową spowodowaną obniżonym napięciem mięśniowym.

- Krystian jest uczniem "Niebieskiej 21" od listopada ubiegłego roku. Szkoła jest bardzo dobrze wyposażona, są wysokiej klasy terapeuci i nauczyciele z odpowiednim podejściem do uczniów. Wszystko to sprawia, że jest to placówka idealna dla takich dzieci. Na pewno nie dałabym teraz syna do innej szkoły - podkreśliła pani Magdalena.

Niebieska 21 Krosno

Podobnego zdania jest pani Agnieszka, matka dwójki uczniów z powiatu sanockiego, którzy uczęszczają do "Niebieskiej 21" w Krośnie. Córka, która jest zdrowa, chodzi do klasy III, a niepełnosprawny ruchowo syn uczęszcza do klasy IV.

- Szukaliśmy miejsca dla naszego niepełnosprawnego syna, gdzie czułby się akceptowany. Ogromną zaletą tej szkoły jest fakt, iż jest to placówka kameralna, a wręcz domowa. Wszystkie dzieci i rodzice się znają. Nikt nie jest anonimowy. Syn po pierwszym tygodniu pobytu w "Niebieskiej 21" powiedział, że zapomina tutaj o swojej chorobie. Dla rodzica jest to szczyt szczęścia i chyba nic tutaj nie trzeba dodawać - stwierdziła mieszkanka powiatu sanockiego.

Gościem specjalnym obchodzonego dzisiaj (5 grudnia) w "Niebieskiej 21" w Krośnie Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych był pochodzący z Sieniawy k. Rymanowa Andrzej Szczęsny. Pan Andrzej jest polskim narciarzem, paraolimpijczykiem, chorążym polskiej reprezentacji paraolimpijskiej w czasie ostatniej olimpiady w Pekinie, który udowodnił, że niepełnosprawność nie ogranicza człowieka w spełnianiu marzeń.

Niezwykle ważnym punktem dzisiejszych obchodów było otwarcie, bardzo oczekiwanej przez uczniów, sali rehabilitacji i terapii ruchowej z udziałem gości, w tym przewodniczącego Rady Miasta Krosna Zbigniewa Kubita i zastępcy prezydenta Bronisława Barana, dzieci z niepełnosprawnością ruchową i przedstawicieli rodziców.

- Utworzenie w szkole sali rehabilitacji usprawniającej różne dysfunkcje narządów ruchu było nie lada wyzwaniem, ale stało się niezbędne do prawidłowego prowadzenia zajęć rewalidacyjnych, korekcyjno-kompensacyjnych oraz treningu dla wszystkich uczniów wymagających rehabilitacji ruchowej, oraz usprawniania motoryki i realizacji pasji sportowych - zaznaczyła dyrektor Grażyna Gregorczyk.

Niebieska 21 Krosno

Piotr Zajdel, nauczyciel "Niebieskiej 21" powiedział, że uczniowie do dyspozycji mają dwa rowerki, dwie bieżnie, "wioślarza" oraz steper.

Uczniowie z klas I-V wzięli też udział w zajęciach warsztatowych "Rozkodujemy różne niepełnosprawności". Koordynatorem tej części była pedagog specjalny Ewelina Kruczak.

- Nasza szkoła jest nastawiona na szeroko pojętą integrację dzieci. Jesteśmy nastawieni na odnajdywanie w każdym z dzieci ich talentów, wrażliwości oraz na szeroko pojętą akceptację od najmłodszych lat. Chcemy, by akceptowali się w stu procentach, rozumieli swoje zachowania i z czego one wynikają. Każde dziecko jest inne, każde ma swoją wrażliwość. Zależy nam, żeby po opuszczeniu murów tej szkoły byli szczęśliwymi i wrażliwymi ludźmi, by potrafili zaakceptować inność wśród nas - powiedziała Ewelina Kruczak.

Uczniowie Niebieska 21

Podczas zajęć "Rozkodujemy różne niepełnosprawności" uczniowie doświadczali, w jaki sposób poznają i odbierają świat osoby z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową, słuchową z innymi niepełnosprawnościami uczące się w naszej szkole.

Na zakończenie Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych ogłoszono wyniki konkursu artystycznego " Wszyscy jesteśmy tacy sami".

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.