Stowarzyszenie Pomysł Na Życie Mieszkańców Osiedla im. Stefana Grota-Roweckiego w Krośnie będzie opiekować się jadłodzielnią, która od dzisiaj (12 grudnia) funkcjonuje w budynku MOPR przy ul. Piastowskiej 58.
12 grudnia oficjalnie została otwarta trzecia już na terenie Krosna jadłodzielnia. Mieści się w jednym z pomieszczeń w budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Krośnie przy ul. Piastowskiej 58.

Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna podkreślił, że ideą powstawania jadłodzielni jest pokazanie, że potrafimy pomóc osobom mającym problemy z zakupem artykułów żywnościowych oraz dotarcie do osób, które mają więcej, potrafią i będą chciały się podzielić.

- Jestem przekonany, że ta jadłodzielnia będzie służyła mieszkańcom tej części miasta oraz wszystkim, którzy będą potrzebowali w danym momencie artykuły żywnościowe. W dalszym ciągu apeluję do osób potrzebujących, żeby unikać przypadków, iż jedna osoba wchodzi i zabiera wszystko. Pamiętajmy też o innych - zaapelował zastępca prezydenta Bronisław Baran.

Otwarcie trzeciej jadłodzielni w Krośnie

Opiekę nad jadłodzielnią przy ul. Piastowskiej będzie sprawowało Stowarzyszenie Pomysł Na Życie Mieszkańców Osiedla im. Stefana Grota-Roweckiego w Krośnie. Powstało ono rok temu i obecnie zrzesza 20 osób.

- Jadłodzielnia jest otwarta dla wszystkich potrzebujących. Mam nadzieję, że nie zabraknie ludzi dobrego serca i produkty będą w miarę możliwości na bieżąco uzupełniane - powiedziała Zofia Czaja, prezes stowarzyszenia.

Stanisław Czaja, przewodniczący Osiedla im. Stefana Grota-Roweckiego w Krośnie powiedział, że jadłodzielnia czynna jest od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-18.00. Pomieszczenie zlokalizowane jest we wnęce budynku MOPR od strony parkingu. Wejście do jadłodzielni jest objęte monitoringiem.

Nie marnuj, dziel się jedzeniem. W Krośnie otwarto jadłodzielnię
Wcześniej w Krośnie uruchomiono jadłodzielnię przy ul. Wojska Polskiego, którą opiekuje się Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta oraz przy ul. Kolejowej w budynku RCKP. Prowadzona jest ona przez Polski Komitet Pomocy Społecznej Zarząd Okręgowy w Krośnie. Opiekę nad tym miejscem zaoferowały także władze Osiedla Tysiąclecia. W planach jest jeszcze uruchomienie kolejnej na osiedlu Traugutta, ale po rozwiązaniu problemów z lokalem. Opiekę nad nią ma sprawować Towarzystwo Rodzin Wielodzietnych i fundacji Lanka.

Otwarcie trzeciej jadłodzielni w Krośnie

Produkty, które możesz przynieść do jadłodzielni:
- produkty, które sam mógłbyś zjeść
- produkty, których kupiłeś za dużo i są w opakowaniach, jak marchew, cebula, ziemniaki, jabłka, pietruszka, itp.
- produkty, które przekroczyły datę minimalnej trwałości - "najlepiej spożyć przed", ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia - "należy spożyć przed"
- produkty zapakowane fabrycznie lub w pojemnikach z etykietą
- własne wyroby, np. ciasta, zupy i sosy szczelnie zapakowane, najlepiej pasteryzowane, z naklejonym opisem potrawy (składem) i datą przydatności
- nabiał: sery, jogurty, twarogi, mleko, itp.
- produkty suche: kasze, ryże, makarony, mąki, cukry, ciasta, itp. (w tym również produkty suche, napoczęte i starannie zapakowane)
- zapakowane pieczywo i inne wyroby piekarnicze
- warzywa i owoce
- ryby w próżniowych "fabrycznych" opakowaniach z podaną datą - "najlepiej spożyć przed" lub "należy spożyć do"
- produkty w opakowaniach zamkniętych typu konserwy, słoiki próżniowe, itp.
- pasteryzowane przetwory typu dżemy, soki, sałatki, z umieszczoną informacją o składzie i dacie ich wytworzenia

Produkty, których nie należy przynosić do jadłodzielni:
- żadnego rodzaju surowego mięsa
- produktów z niepasteryzowanego "surowego" mleka
- potraw zawierających surowe jaja, w tym budynie, kremy, domowe majonezy, itp.
- produktów napoczętych, np. otwartych puszek
- produktów wymagających warunków chłodniczych, które przebywały poza lodówką dłużej niż 30 minut
- produktów, które przekroczyły termin przydatności do spożycia "należy spożyć do" (nie myl z "najlepiej spożyć przed")
- produktów, które mają oznaki popsucia, nietypowy zapach lub kolor, są nadgniłe, mają wydęte wieczka
- produktów, które miały kontakt z odpadami spożywczymi, komunalnymi lub znajdowały się w kontenerach na odpady
- produktów wymagających głębokiego schłodzenia i mrożonek
- wyrobów alkoholowych

~Seniorka

13-12-2022 18:06 6 9

Super pomysł. Wielu ludzi zwłaszcza starszych potrzebuje pomocy, chociaż znajdą się tacy, którzy myślą tylko o sobie i zabierają tym potrzebującym,ale to nie powinno nas zniechęcać do dzielenia się żywnością której mamy nadmiar i pokarmami które nam zostały. Ze zdumieniem przeczytałam na FB wpis Pana Dyminskiego, który jak zawsze deprecjonuje poczynnania Władz Miasta, tworząc narrację, że tylko on jest nieomylny i wszystko wie najlepiej.
Odpowiedz

~Edyta

13-12-2022 14:38 12 8

Czy zamiast otwierać jadłodajnie nie lepiej pomyśleć co zrobić w Krośnie z powiększeniem rynku pracy?
Odpowiedz

~SOMGORSI

12-12-2022 20:51 12 13

Faktycznie jest się czym chwalić. Ponoć mamy straszny dobrobyt ,w sklepach wszystkiego w bród ,co z tego jak kasy nie starcza.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.