10 grudnia w Muzeum w Żarnowcu odbyło się podsumowanie zadania pn. "Konserwacja kolekcji darów jubileuszowych Marii Konopnickiej", które realizowano w latach 2021-2022 - w ramach programu Wspieranie działań muzealnych Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.
Podczas spotkania omówiono efekty konserwacji obiektów przez konserwatorów uczestniczących w zadaniu. Otwarto również wystawę czasową pt. "Dary Jubileuszowe Marii Konopnickiej", której towarzyszyła prezentacja multimedialna ukazująca eksponaty przed i po konserwacji. Wystawę można zwiedzać w Muzeum w Żarnowcu do 31 grudnia br., a także w formie online na muzealnych stronach internetowych.

Celem projektu było zabezpieczenie części unikatowej kolekcji darów jubileuszowych Marii Konopnickiej, ofiarowanych autorce "Roty" w 1902 i 1903 roku z okazji 25-lecia pracy literackiej - od różnych instytucji, towarzystw i osób z Polski i z zagranicy.

W ramach zadania poddano konserwacji 103 obiekty (spośród kilkuset), w tym: 54 adresów hołdowniczych, 17 dyplomów członka honorowego (obiekty z papieru z elementami skórzanymi i metalowymi opraw), 26 obiektów z tkanin (szarfy i oprawa dyplomu) i 7 mebli drewnianych Marii Konopnickiej. Przeprowadzono również digitalizację zakonserwowanych eksponatów, których zdjęcia udostępniono na muzealnych stronach internetowych.

Całkowita wartość zadania wyniosła 129 tys. zł, w tym 56 tys. zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a pozostałą kwotę (73 tys.) dofinansowało Województwo Podkarpackie. Patronat honorowy nad realizowanym zadaniem objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego, a patronat medialny Portal terazKrosno.pl

Plakat wystawy w ŻarnowcuNikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.