Stowarzyszenie Przyjaciół Iwonicza-Zdroju upamiętniło związki Iwonicza-Zdroju z wybitnym polskim kompozytorem Michałem Kleofasem Ogińskim poprzez jego córkę Amelię z Ogińskich Załuską, żonę Karola Teofila Załuskiego restauratora iwonickiego uzdrowiska.
NOWOŚĆ Posłuchaj:
Przez dwa dni, 19 i 20 grudnia br. w dawnej sali balowej hrabiów Załuskich w Iwoniczu-Zdroju (obecnie kino Wczasowicz) odbywała się 14. edycja Festiwalu im. Ks. Michała Kleofasa Ogińskiego. Jego organizatorem było Stowarzyszenie Przyjaciół Iwonicza-Zdroju.

Prezes Stowarzyszenia, Halina Józefczyk-Habrat tłumaczy, że idea powstania tego festiwalu związana była z osobami odnowicieli Zakładu Kąpielowego w Iwoniczu: Amelii z książąt Ogińskich Załuskiej, córki Michała Kleofasa i jej męża Karola Teofila.

- Rodzina Ogińskich i Załuskich należała do tych, którzy w wyjątkowy sposób połączyli ze sobą "Gen Niepodległej" z "Genem Ogińskich", czyli tradycje walki o niepodległość Polski potomstwa Załuskich i talentami muzycznymi sukcesorów księcia Ogińskiego - mówi Halina Józefczyk-Habrat.

Festiwal im. Ks. Michała Kleofasa Ogińskiego w Iwoniczu-Zdroju

Festiwal powstał jako upamiętnienie związków Iwonicza-Zdroju z wybitnym polskim kompozytorem Michałem Kleofasem Ogińskim poprzez jego córkę Amelię z Ogińskich Załuską, żonę Karola Teofila Załuskiego restauratora iwonickiego uzdrowiska, ale też jako odpowiedź na zapotrzebowanie mieszkańców i kuracjuszy na cykliczne imprezy związane z muzyką i historią tego miejsca.

- Muzyka jest ściśle związana z Iwoniczem, który już od początku swojej działalności zdrojowej posiadał własną orkiestrę zdrojową, a odnowiciele iwonickich Zdrojów obdarzeni zostali tak cennym "Genem Ogińskiego", który ujawniał się w jego potomkach przez wszystkie pokolenia, począwszy od córki Amelii z Ogińskich, jej dzieci, wnuków i prawnuków - podkreśla prezes Stowarzyszenia.

W tym roku Stowarzyszenie Przyjaciół Iwonicza-Zdroju, organizując kolejną edycję Festiwalu, chciało nawiązać do osiągnięć muzycznych rodziny Ogińskich i Załuskich.

Pierwszy dzień festiwalu (19 grudnia) przebiegał pod hasłem "Gen Ogińskich w rodzinie Załuskich", a drugi (20 grudnia) - "Perły Polskiej Kultury". Na scenie wystąpili wybitni polscy muzycy: skrzypaczka Natalia Walewska (laureatka III Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego oraz Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi, od 1999 r. koncertmistrzyni Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku) oraz pianista Rafał Lewandowski (występował w wielu krajach Europy m.in. w Danii, Austrii, we Francji, Niemczech oraz wielokrotnie w USA, gdzie debiutował m.in. w nowojorskim Lincoln Center jako solista; dokonał licznych nagrań dla wytwórni płytowych). Są to artyści związani z Iwem Załuskim - potomkiem ks. M. K. Ogińskiego, którym przekazał on nuty i licencję na wykonywanie utworów rodziny Ogińskich i Załuskich.

Podczas Festiwalu można było usłyszeć kompozycje Michała Kleofasa Ogińskiego, Michała Kazimierza Ogińskiego, Franciszka Ksawerego Ogińskiego, Amelii Załuskiej, jej syna Karola Bernarda, a także Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Wieniawskiego i Piotra Salabera.

Festiwal im. Ks. Michała Kleofasa Ogińskiego w Iwoniczu-Zdroju

Nie zabrakło też akcentu bożonarodzeniowego. Artyści zagrali kolędy wybrane przez publiczność.

14. Festiwal im. Ks. Michała Kleofasa Ogińskiego został sfinansowany przez Fundację Orlen. Jednym z patronów medialnych był portal terazKrosno.pl

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z drugiego dnia festiwalu:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.