Elektrociepłownię Krosno wizytowali w tym tygodniu Janusz Kowalski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz poseł Piotr Uruski. O czym rozmawiano?
Celem wizyty ministra Janusza Kowalskiego i posła Piotra Uruskiego było pozyskanie dobrych wzorców do wykorzystania ich w procesie legislacyjnym ustawy, jaką przygotowuje obecnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Ustawa ta ma umożliwiać efektywne i szybsze realizacje inwestycji biomasowych oraz budowy lokalnej gospodarki o obiegu zamkniętym.

- Jestem pod wrażeniem tego, co zrobiono w Krośnie. Jako były samorządowiec mogę powiedzieć, że koncepcja przyjęta w Krośnieńskim Holdingu Komunalnym jest w mojej ocenie koncepcją modelową, z punktu widzenia zarządzania zasobami komunalnymi, jeżeli chodzi o produkcję energii elektrycznej i ciepła z biomasy, a docelowo także z odpadów. To jest efektywne wykorzystanie gospodarki o obiegu zamkniętym - stwierdził Janusz Kowalski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz pełnomocnik rządu do spraw transformacji energetycznej obszarów wiejskich.

Minister Janusz Kowalski i poseł Piotr Uruski zwiedzili krośnieńską elektrociepłownię, której działalność oparta jest na pracy kogeneracyjnej instalacji ORC o mocy cieplnej 5,35 MW oraz elektrycznej 1,4 MW, a także na wybudowanym w 2020 r. kotle biomasowym o mocy 7,0 MW. Dzięki tym instalacjom ponad 90% produkowanej energii cieplnej pochodzi z biomasy, czyli paliwa ekologicznego, zaliczanego do OZE.

- Krosno jest liderem w zakresie energetyki cieplnej opartej na biomasie i wykorzystaniu kogeneracji do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Chcemy, aby z doświadczeń Krosna skorzystały też inne samorządy w Polsce. Szykowana jest ustawa i wszelkiego rodzaju rozwiązania, które ułatwią nam przebrnięcie przez kryzys energetyczny, jaki mamy w związku z wojną wywołaną przez Rosję na Ukrainie, są ważne i cenne - podkreślił poseł Piotr Uruski.

Miniser i poseł w MPGK Krosno

Zarówno minister Janusz Kowalski, jak i poseł Piotr Uruski z zainteresowaniem zwiedzali infrastrukturę Elektrociepłowni Krosno, która jest największym źródłem ciepła dla całego miasta, a energia produkowana w elektrociepłowni dystrybuowana jest do większości budynków wielorodzinnych w mieście, obiektów handlowo-usługowych, a także placówek oświatowych.

- Widać, że Krośnieński Holding Komunalny stawia na bardzo nowoczesne rozwiązania. Najpierw zrealizował inwestycje związane z instalacjami biomasowymi, a teraz rozpoczął budowę bloku energetycznego, w którym będzie wykorzystywał RDF do produkcji ciepła. Warto, aby samorządowcy z innych gmin, uczyli się na przykładzie Krosna, w jaki sposób ten cały proces koncepcyjny i inwestycyjny przygotować - powiedział minister Janusz Kowalski.

- Życzę Holdingowi realizacji wszystkich zamierzeń inwestycyjnych. Jesteście dobrym przykładem tego, że w strukturach jednej spółki skupione są wszystkie zasoby dotyczące gospodarki komunalnej. Widać, że spółka jest efektywnie zarządzana. Same dobre rzeczy mogę powiedzieć o Krośnie - dodał Janusz Kowalski, dziękując władzom spółki za merytoryczne spotkanie.

~pis

26-12-2022 09:18 5 11

Ciekawe czy wszystkie napisy MADE IN GERMAY zostaly zasloniete zeby ministra nie gryzly w oczy
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.