Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, ile osób w województwie podkarpackim pobiera świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat.
Posłuchaj:

Bez dodatkowych wniosków


Seniorzy świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. Jest ono wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury czy renty.

- Świadczenie dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty. W przypadku osób niepobierających świadczenia emerytalno-rentowego, świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika złożony w najbliższej placówce ZUS, z dołączonym do niego dokumentem, potwierdzającym datę urodzenia - informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca na Podkarpaciu 117 świadczeń honorowych (Oddział ZUS w Jaśle - 33, Oddział w Rzeszowie - 84).

Jeszcze w maju 2019 r. podkarpacki ZUS wypłacał to świadczenie 83 osobom a w sierpniu 2020 - 95.

Prawie 5 tys. zł co miesiąc


Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat i jest wypłacane co miesiąc.

- Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach - tłumaczy Wojciech Dyląg.

Dla osób, które ukończyły sto lat po 28 lutego 2022 r., świadczenie honorowe wynosi 4944,79 zł brutto. Osoby, które ukończyły 100 lat, w ubiegłych latach, świadczenie otrzymują w wysokości wówczas obowiązującej - albowiem nie jest ono waloryzowane.

ZUS nie jest jedyną instytucją, która wypłaca świadczenie honorowe dla stulatków. Oprócz ZUS-u specjalny dodatek dla swoich emerytów i rencistów wypłaca jeszcze KRUS i resortowe zakłady emerytalne.

~Nick

24-12-2022 18:15 16 10

Jak to mówią księża: my tego nie pożyjemy, chyba że nasze dzieci.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.