Posłuchaj:

Z dniem 1 stycznia 2023 roku Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie została przekształcona w Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Krośnie. Co to oznacza?
Najpierw, od roku 1999, była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie, która w 2020 roku została przekształcona w Karpacką Państwową Uczelnię w Krośnie. Od 1 stycznia mamy w Krośnie Państwową Akademię Nauk Stosowanych.

Ustawa z lipca 2021 roku Prawo o szkolnictwie wyższym dała możliwość przekształcenia najlepszych uczelni zawodowych spełniających określone kryteria w Akademie Nauk Stosowanych. Najważniejsze z nich to spełnienie określonych kryteriów jakościowych, czyli brak oceny negatywnej na jakimkolwiek kierunku studiów prowadzonych w uczelni akredytacji przez Polską Komisję Akredytacyjną.

- Spełniliśmy te wszystkie wymagania i po kilkumiesięcznych konsultacjach wśród społeczności akademickiej podjęliśmy decyzję o aplikowaniu do Ministerstwa Edukacji i Nauki z wnioskiem o przekształcenie uczelni i nadanie jej nowej nazwy: Państwowej Akademii Nauk Stosowanych. Uważamy, że jest to dla nas duży awans, a jednocześnie duże wyzwanie - tłumaczył dr hab. Zbigniew Barabasz, rektor PANS w Krośnie, prof. PANS, podczas konferencji prasowej, która odbyła się 2 stycznia 2023 r.

Najistotniejszą zaletą przeprowadzonej zmiany jest możliwość samodzielnego prowadzenia przez PANS studiów przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela. Dotychczas wymagało to zawarcia porozumienia z uczelnią akademicką. Rozwiązanie takie wymuszały przepisy prawne. Studenci zainteresowani nauczycielską karierą będą mogli wybrać: wychowanie fizyczne, filologię angielską i pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną. Krośnieńska uczelnia włączona została do grupy Akademii Nauk Stosowanych tak jak kiedyś powstały jednorodne uczelnie kształcące zawodowo. W naszym regionie uprawnienia do przystąpienia do tej grupy uzyskały i zmieniły już nazwę uczelnie zawodowe w Nowym Sączu, Tarnowie i Przemyślu.

Zdaniem samorządu studenckiego jest to dobry krok w kierunku rozwoju.

- Dla studentów dość istotnym aspektem przy wyborze uczelni jest jakość. Myślę, że w tym przypadku brak negatywnej oceny ze strony Polskiej Komisji Akredytacyjnej znaczy wystarczająco dużo dla studenta - stwierdziła Natalia Baran, przewodnicząca Rady Samorządu Studenckiego.

PANS Krosno

Obecnie Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie kształci ponad 2 000 studentów w trzech instytutach: humanistycznym, zdrowia i gospodarki, politechnicznym. Prowadzi kształcenie na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych, pierwszego stopnia i II stopnia (magisterskich) oraz jednolitych magisterskich.

- Warto też wspomnieć, że prowadzimy studia praktyczne, a nawet dualne wspólnie z przedsiębiorcami z regionu, często o uznanym autorytecie globalnym jak: Nowy Styl, Splast oraz ogólnopolskim INNERGO, KS czy Krośnieński Holding Komunalny. Prowadzimy Konwent uczelni zrzeszający podmioty gospodarcze regionu oraz jesteśmy członkiem Krośnieńskiego Forum Biznesu i Krośnieńskiego Klastra Energetycznego - poinformował dr hab. Zbigniew Barabasz.

Krośnieńska uczelnia jest najstarszą uczelnią zawodową na Podkarpaciu i jedyną w Krośnie. Przez lata ciężkiej pracy, zarówno kadry, jak i studentów, stała się rozpoznawalną i prężnie działającą uczelnią zawodową. Wielokrotnie odnosiła sukcesy w różnych obszarach działalności. Pomimo pandemii i trudnego ekonomicznie i społecznie czasu, uczelnia nieustannie się rozwija. Dowodem na to są kolejne inwestycje, czy też przystąpienie do ewaluacji jakości działalności naukowej.

Dr Agnieszka Woźniak, prorektor ds. rozwoju opowiedziała o najbliższych planach PANS.

- Podjęliśmy między innymi współpracę z firmami Nokia oraz Innergo w zakresie przygotowania innowacyjnego projektu. Laboratorium oparte o technologię 5G otwiera ogromne możliwości nie tylko w obszarze kształcenia studentów, ale będzie także stanowiło zaplecze pod prace badawcze oraz rozwojowe w wielu obszarach, w których obecna jest uczelnia. Mobilność, a jednocześnie wysoka wydajność i stabilność komunikacji są elementami, o które coraz mocniej dopomina się współczesny przemysł oraz rozwiązania tworzone w sferze inteligentnych miast - powiedziała dr Agnieszka Woźniak.

Budowa dedykowanych stanowisk opartych o łączność 5G pozwoli odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku, kształcąc inżynierów znających i potrafiących zastosować takie rozwiązania. Dodatkowo będzie stanowiło między innymi zaawansowaną bazę do testów funkcjonalnych rozwiązań stworzonych przez studentów oraz kadrę uczelni.

Dr Krzysztof Frączek, prorektor ds. studiów zaznaczył, że w ciągu blisko ćwierć wieku funkcjonowania uczelni, jej mury opuściło blisko 15 tysięcy absolwentów. Oferta skierowana jest przede wszystkim do osób zamieszkujących w regionie. Potwierdzają to badania. Ponad 80 procent studentów pochodzi z okolic Krosna.

- Wydaje się więc, że jesteśmy ważnym punktem na mapie szkolnictwa wyższego na Podkarpaciu. Jesteśmy ośrodkiem rozpoznawalnym, pełnimy ważną funkcję kulturotwórczą dla miasta i regionu. Przejawia się ona, chociażby w prowadzeniu przez nas Akademii Młodych, współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Prowadzimy liczne warsztaty dla uczniów wszystkich szkół, wspólnie prowadzimy drużyny siatkarskie. Cały czas uczelnia się rozwija. Modyfikujemy nasze programy studiów. Wychodzimy z założenia, że toczące się kamienie nie porastają mchem. Dlatego staramy się tworzyć nowe kierunki czy też specjalności, które są atrakcyjne i pozwolą naszym absolwentom odnaleźć się na rynku pracy - zaznaczył dr Krzysztof Frączek.

~Plum

03-01-2023 21:06 9 8

Orbiterek ...jakby ...niestety nie będzie tak jakbyś chcial
Odpowiedz

~Orbiterek

03-01-2023 11:28 11 10

No i dobrze. Jakby inne uczelnie z całej PL przeszły na Akademie a ta w Krosnie nie, to byście pisali ze zacofani bo inni juz to zrobili. No nie dogodzi...
Odpowiedz

~Maniek

02-01-2023 21:56 14 16

Przyznam rację wyżej komentującym, bicie piany, sztuka dla sztuki, większość tych dr hab i profesorów nie ma bladego pojęcia o realnej produkcji, to są teoretycy z wybujałym ego, a zmiana nazwy to wiadomo, że po to aby wydoić kolejny raz kasę publiczna,
Odpowiedz

~robercik

02-01-2023 17:40 12 16

akademia nauk w której informatyków na trzecim roku ciągle próbują nauczyć technologii sprzed 20 lat a setki absolwetów ochrony środowiska wysmażają burger w mcdonalds, bo przecież ile ich może pracować w mpgk

teraz dojdą do tego kiepsko wykształceni nauczyciele, którzy tak samo kiepsko będą kształcić kolejne pokolenia
Odpowiedz

~Qwerty

02-01-2023 16:02 14 16

Krosno nigdy nie będzie miastem akademickim, lanie wody nic więcej.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.