Po raz trzeci mieszkańcy Krosna i regionu mogli spędzić noc w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej. 8 maja biblioteka czynna była do godz. 24:00, a na osoby w każdym wieku czekała specjalna oferta.
Wszyscy, którzy o 19:00 pojawili się w bibliotece obejrzeli przedstawienie "Wars i Sawa" w wykonaniu aktorów Studia Teatralnego "Art-Re" z Krakowa. To poetycka wersja podania o legendarnych założycielach Warszawy - Warsie i Sawie. Dzieci miały możliwość wystąpienia na scenie razem z aktorami i współtworzenia przedstawienia.

Motywem przewodnim wszystkich "nocnych" zabaw, skierowanych do dzieci był Dziki Zachód.Po korytarzach Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej przemykały bibliotekarki-kowbojki, a echo niosło okrzyki wojenne ponad pięćdziesięciorga dzieci-Indian. Każdy uczestnik imprezy wybierał na tę jedną w roku noc swoje indiańskie imię, przygotowywał charakterystyczne ozdoby - pióropusz i naszyjnik, a także malował buzię w barwy plemienne. Ucharakteryzowane dzieci podzielone na grupy - a raczej młodzi Apacze, Siuksowie i Szoszoni, słuchali czytanej w wigwamie indiańskiej legendy o stworzeniu człowieka, uczyli się wiązać lasso, poznawali kroki tańca kowbojskiego, wreszcie między półkami pełnymi książek urządzili prawdziwe indiańskie podchody. Czerwonoskórzy doskonale poradzili sobie z pytaniami quizu sprawdzającego ich wiedzę o Dzikim Zachodzie a także udowodnili, że są bardzo sprawni fizycznie, biorąc udział w konkurencjach sportowych - rzucie kapeluszem na kaktus i przeciąganiu liny. Aby podkreślić, że biblioteczny Dziki Zachód to miejsce pokojowej egzystencji czerwonych i bladych twarzy, wszyscy, mali i trochę więksi uczestnicy Nocy wspólnie bawili się przy karaoke, a na zakończenie brawurowo odtańczyli taniec - funky cowboy dance. Żal z końca imprezy złagodziły nieco pamiątkowe certyfikaty dla każdego zdobywcy Dzikiego Zachodu i obietnica, że spotkamy się ponownie za rok podczas kolejnej Nocy w Bibliotece.

W czasie, kiedy dzieci bawiły się pod opieką "kowbojek-bibliotekarek", dorośli czytelnicy mogli obejrzeć dwa filmy, oczywiście z "Dzikim Zachodem w tle": "Django" oraz "Rijo Grande".
Noc w Krośnieńskiej Bibliotece była również okazję dla nowych czytelników, aby zapisać się do biblioteki, nie płacąc za kartę. Wiele osób skorzystało również z możliwości otwarcia "konta VIP", uprawniającego do jednorazowego wypożyczania przez najbliższy rok nawet 10 książek. Od 19.00 do 24.00 książki wypożyczyło blisko 300 osób.Dla osób nie zwracających książek w terminie noc była też okazją do skorzystania z abolicji i ich oddania tym razem bez płacenia kary. Z bardzo dużym zainteresowaniem spotkał się kiermasz książki od 1 zł - egzemplarzy wycofanych ze zbiorów biblioteki, które za symboliczną złotówkę mogły trafić do mieszkańców miasta. W ciągu 4 godzin nowych właścicieli znalazło prawie 500 książek.

Biblioteka czynna do północy - to propozycja bibliotekarzy KBP, która po raz kolejny spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem ze strony mieszkańców miasta - od małych dzieci po seniorów. Osoby te - zgodnie z hasłem XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który zaczął się 8 maja - Wybrały Bibliotekę!, co dla krośnieńskich bibliotekarzy jest dodatkową motywacją do realizacji tego typu działań i pokazywania biblioteki jako miejsca z atrakcyjną ofertą i zasobami, które sprawią, że do biblioteki chce się wracać!


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.