Na zaproszenie posłanki Joanny Frydrych gościła w Krośnie posłanka Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska). O czym rozmawiano na spotkaniu w Hotelu Krosno Nafta?
Blisko 40 osób zjawiło się wczoraj (5 stycznia) w Krośnie na otwartym spotkaniu z posłanką Koalicji Obywatelskiej Katarzyną Lubnauer z Łodzi, byłą przewodniczącą partii Nowoczesna. W Krośnie przebywała na zaproszenie posłanki Joanny Frydrych.

Katarzyna Lubnauer w Krośnie

Katarzyna Lubnauer zwróciła uwagę, że mamy rok wyborczy, który zdecyduje, w jakim kierunku zmierza Polska.

- Ostatnie lata pokazały, jak mamy nieudolny rząd. Bardzo łatwo się rządzi, kiedy jest koniunktura i można szastać pieniędzmi, kiedy łatwo się je pożycza i wydaje. Mieliśmy rząd, który wychodzi z założenia, ze bardzo łatwo wydaje się pieniądze, natomiast nie myślał, że trzeba budować to, co jest podstawą, żeby państwo się rozwijało. Dzisiaj mamy państwo w rozkładzie - powiedziała Katarzyna Lubnauer.

Zdaniem posłanki KO tematem, który ostatnio najbardziej bulwersuje są paliwa. Zarówno fuzji Orlenu z Lotosem oraz kwestia jak przepłacaliśmy w tamtym roku za zakup paliwa.

- Za 30 procent drugiej co do wielkości rafinerii w Polsce, Daniel Obajtek dostał połowę tego, co Ronaldo dostał za dwa i pół sezonu gry w jednym z piłkarskich arabskich klubów. Trzeba też jasno powiedzieć, że już od października, listopada 2022 roku spadała cena za baryłkę ropy i to do poziomu sprzed wybuchu wojny na Ukrainie 24 lutego ubiegłego roku. Mimo tego, mieliśmy benzynę wyższą. Najbardziej bulwersujące jest, że Orlen sprzedawał olej napędowy na rynek czeski po niższej cenie, niż kupowali go polscy odbiorcy. Byliśmy przez miesiące okradani. Przez siedem lat rządzi nami banda nieudaczników, którzy za nic mają interes Polski, za nic mają interes gospodarczy i nawet to, że moglibyśmy dostać pieniądze z KPO- stwierdziła Katarzyna Lubnauer.

Zdaniem posłanki KO wszystkie działania obecnego obozu władzy pokazują, że w 2023 roku ten rząd powinien zostać wyrzucony.

- Trzeba wygrać tegoroczne jesienne wybory i pozbawić ich władzy, pozbawić ich apanaży, rozliczyć wszystkich, nad którymi teraz parasol ochronny ma prokuratura ministra Ziobry - podkreśliła Katarzyna Lubnauer.

Posłanka Lubnauer mówiąc o sprawach oświatowych przypomniała między innymi, że od 1 stycznia 2023 roku mamy najniższą płacę krajową na poziomie 3490 zł, ale początkujący nauczyciel w dalszym ciągu zarabia poniżej najniższej krajowej. Zdaniem posłanki dzieje się tak, gdyż nie ma odpowiedniego rozporządzenia ministra Czarnka.

Posłanka Joanna Frydrych podkreśliła, że "od kiedy rządy przejęło Prawo i Sprawiedliwość rośnie ubóstwo wśród seniorów".

- W 2013 i w 2014 roku średnia emerytura wynosiła 58 procent minimalnego wynagrodzenia, a dzisiaj spadła na 51 procent. Wiele osób znalazło się nad przepaścią. Nie wiedzą, czy mają zapłacić za leki, czy kupić sobie jedzenie - mówiła Joanna Frydrych.

Katarzyna Lubnauer w Krośnie

Posłani zapewniły, że wszystkie przywileje społeczne, które wprowadził PiS zostaną utrzymane, jak obecna opozycja przejmie władzę. Chodzi tutaj o wiek emerytalny, 500+, 13. i 14. emeryturę.

- I to jest dla nas oczywiste. Ale my chcemy też zadbać o tych, którzy teraz pracują. Dlatego uważamy za bardzo ważny postulat Koalicji Obywatelskiej w kwestii podwyżek dla sfery budżetowej. Nie może być tak, że na przykład początkujący nauczyciel zarabia na granicy najniższej krajowej. Chcemy, żeby najlepsi uczyli nasze dzieci - podsumowała Katarzyna Lubnauer.