Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu poinformował, że wykonano drugi etap prac konserwatorskich przy polichromii w dawnym kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja w Rogach.
Zakresem objęta była dekoracja w obrębie stropu prezbiterium. Malowidła sanockiego malarza Władysława Lisowskiego powstały w 1931 r. Dekoracja ta składa się z dwóch scen figuralnych namalowanych na płótnach przybitych do drewnianego stropu oraz ornamentalnych form obramiających te sceny, namalowanych już bezpośrednio na stropie.


- W toku przeprowadzonych prac usunięto wtórne przemalowana, płótna ze scenami podklejono w miejscach odspojeń. Pasy płótna również podklejono, a lokalnie w miejscach ubytków założono nowe. Drewniane podobrazie lokalnie było impregnowane od odwrocia (od strony poddasza) - informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu.

Oryginalna warstwa malarska zachowana była w bardzo dobrym stanie, dzięki czemu uzupełnienia ograniczyły się jedynie do niewielkich ubytków.

~Xd

13-01-2023 08:14 1 15

Po pierwsze, nie "dx", tylko "xd". Może brakowac mi kultury, nie ma problemu, ale nie znasz mnie osobiście, przez co nie możesz wysuwać takich wniosków zważając na jedno pytanie... Pozdrawiam i życzę dużo dobroci od ludzi.
Odpowiedz

~Xd

12-01-2023 14:41 2 17

Nic tylko te kościoły i kościoły - moim zdaniem marnotrawieie pieniędzy.
Odpowiedz

~dx3

12-01-2023 11:44 27 2

re Xd - Bo to jest dziedzictwo naszej kultury, której Tobie brakuje widocznie.
Odpowiedz

~Xd

10-01-2023 15:05 6 24

Po co o tym pisać?
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.