Tegorocznym obchodom Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Krośnie towarzyszyć będzie wystawa zdjęć Żyli wśród nas autorstwa członków Krośnieńskiej Grupy Fotograficznej Camera Obscurra.
Grupa krośnieńskich pasjonatów fotografii postanowiła spontanicznie upamiętnić pamięć o lokalnej historii. Przez cały rok dziewięciu uczestników Krośnieńskiej Grupy Fotograficznej Camera Obscurra fotografowało 15 miejsc, w bliższej lub dalszej okolicy Krosna, związanych z pamiątkami pozostałymi po społeczności żydowskiej.

cmentarz korczyna
Korczyna, fot. Tomasz Wajda

W ten sposób powstała wystawa fotograficzna "Żyli wśród nas", na którą składa się kilkadziesiąt kolorowych zdjęć z Barwinka, Brzozowa, Czudca, Dukli, Frysztaka, Hałbowa, Jasienicy Rosielnej, Jasła, Korczyny, Krosna, Niebylca, Nowego Żmigrodu, Rymanowa, Strzyżowa i Warzyc.

- Wystawa "Żyli wśród nas" nie jest wyłącznie wydarzeniem kulturalnym, a pokazywane zdjęcia nie pełnią tylko roli estetyczno-ozdobnej. Nie jest to także wyłącznie dokumentacja ani tym bardziej gruntowne historyczne opracowanie tematu. Jest to ekspozycja, którą chcieliśmy ocalić od zapomnienia fragment naszej wspólnej historii, zachęcić do pielęgnowania pamięci, nauczyć szacunku - informują organizatorzy wystawy.

Wernisaż wystawy "Żyli wśród nas" odbędzie się 25 stycznia br., o godz. 18.00, w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Będzie można ją oglądać do końca lutego br. w dniach odbywających się w RCKP wydarzeń artystycznych lub po wcześniejszym ustaleniu pod nr tel. 13 43 218 98.

Krośnieńska Grupa Fotograficzna Camera Obscurra powstała w 2020 roku. Tworzą ją absolwenci kółka fotograficznego KUŹNIA ŚWIATŁA. Wykorzystując umiejętności zdobyte w Kuźni, uczestnicy kontynuują swoją fotograficzna podróż, tym razem w stronę fotografii kolorowej. Grupa ma za sobą kilka wystaw, także w wersji internetowej (www.cameraobscurra.pl), udział w regionalnych wydarzeniach kulturalnych, spory dorobek zdjęciowy. Grupa jest nieformalna, nie korzysta z żadnego wsparcia finansowego, a paliwem do jej działania jest miłość do fotografii.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.